fot. E. Pryczkowski

W Baninie w gminie Żukowo rozpoczął się nabór dzieci i młodzieży do zespołu muzycznego „Spiéwné kwiôtczi”. Grupa działa od 2005 roku przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

Nazwa wzięła się od tytułowej piosenki „Spiéwné kwiôtczi”. Dzieci prezentują przede wszystkim nowoczesną muzykę kaszubską w ciekawych układach choreograficznych. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Helena Adamska z Pępowa. Zespół zadebiutował na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku podczas jubileuszowych koncertów z okazji XV – lecia Magazynu Kaszubskiego TVP „Rodnô Zemia”. W 2006 roku zajął w Dębogórzu II miejsce podczas wojewódzkiego „Konkursu pieśni o Morzu”. Dzięki sukcesom zaczął otrzymywać liczne oferty koncertów. Wielokrotnie występował w różnych telewizjach: TV 3, Trwam, Polsat, TVN, Teletronik, CSB TV, NDR, TV Kaszuby i innych.

 

fot. E. Pryczkowski

W czasie tej aktywnej działalności grupa nagrywała kolejne piosenki pisane na bieżąco przez zawodowych twórców muzyki kaszubskiej, członków ogólnopolskich organizacji twórczych. Plon tej twórczości odzwierciedlają dwie płyty zespołu „Òd se cos dac” i „Cél daleczi”.

W ciągu pięciu lat działalności zespół koncertował około 200 razy. Między innymi występował w: Muzeum Wisły w Tczewie, na zamku w Bytowie, w Miastku, Słupsku, Lęborku, wielokrotnie na terenie gminy Żukowo, zwłaszcza w samym Żukowie, gdzie między innymi wystąpił przed gośćmi, Kaszubami z Kanady. Dwukrotnie zdobył II nagrodę na Festiwalu „Kaszëbsczé Spiéwë” w Luzinie oraz I miejsce na Festiwalu „Współczesne Aranżacje” w Bytowie i dwukrotnie I miejsce na Przeglądzie Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Dębogórzu. W 2010 roku po raz pierwszy koncertował za granicą, w Niemczech.

Aktualnie zespół tworzy już drugie, a nawet trzecie pokolenie jego członków. Byli członkowie stanowią trzon innych grup, jak „Młodzëzna” i „To i owo”. Właśnie ten gimnazjalny zespół zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca do Konina. Młodzież wyjeżdża tam na tydzień, w dniach 1-6 czerwca br. Głównymi solistami grupy są byli członkowie „Spiéwnëch kwiôtków”. Natomiast „Młodzëzna” realizuje swoją debiutancką płytę.

Serdecznie zapraszamy na próby, które odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: pryczkowski@iq.pl lub telefoniczny: 601691652 lub bezpośrednio do kierowniczki zespołu: 503087750.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.