fot. gk: Premier z Kaszub wręcza klukę Góralowi

Pora wyjaśnić co to jest  kluka – piszą do nas czytelnicy i proszą o krótki opis, którego brakuje nawet w wikipedii.  O kluce zrobiło się głośno, gdy premier Donald Tusk wręczył ją Adamowi Małyszowi w dowód uznania jego sportowych osiągnięć.

fot. gk: Premier z Kaszub wręcza klukę Góralowi

Kluka  albo  klëka  to tradycyjna kaszubska laska sołtysia – coś w rodzaju symbolu samorządności. Jeszcze na początku poprzedniego stulecia na Kaszubach przy pomocy kluki zwoływano wiejskie zabrania. Laska była przekazywana z ręki do ręki, od sąsiada do sąsiada, aż wróciła do sołtysa, co oznaczało, że do wszystkich dotarła wieść. Kluka była oczywiście wykonana z drewna i zazwyczaj zdobiona, na przykład zakończona głową kozła (taką otrzymał Adam Małysz od Donalda Tuska). Często symbolicznie przewiązywano ją wstążką, na przykład czerwoną – zwiastując czyjeś zaślubiny, lub czarną, która donosiła o śmierci jednego z mieszkańców. Dziś w naszym regionie „kleką” nazywane są także obwieszczenia lokalnych władz. Nazwę tę od kilkudziesięciu lat promuje m.in. słynna „Karczma pod kluką” w Słupsku.

 

fot. gk: Tę klukę wyrzeźbił artysta ze Słupska

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo jestem zadowolona z postawy Pana Premiera Donalda Tuska wszędzie gdzie ma możliwości zaznacza swoje korzenie promuje Kaszubszczyznę . To widać ze jest związany z tą ziemią Pozdrawiam Agnieszka z Wejherowa

  2. W 2012 r. Shirley Mask Connolly liczyła, że kluka (klëka) poprzez Pana Premiera trafi do Muzeum w Kanadzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.