Bolesław Bork

Najnowsze artykuły oznaczone tagiem 'Bolesław Bork':
Bolesław Bork – Skąd nasz ród? (cz. II)
Bolesław Bork – Skąd nasz ród? (cz. II)
Przedstawiony w części pierwszej materiał, opisujący nie do końca zbadany proces dziejów Kaszub i Ka­szubów, w jakimś stopniu potwierdza i uzupełnia losy rodów kaszubskich, szczególnie tych, które w dziejach tego słowiańskiego plemienia odegrały znacz­niejszą rolę. Do nich należy ród Borków. Postaram się przybliżyć tylko fragmentaryczne losy tego rodu związanego z książętami Pomorza Zachodniego Gryfitami. Ale zanim przedstawię te dzieje, słów kilka o pocho­dzeniu tego nazwiska.
Bolesław Bork – Skąd nasz ród? (cz. I)
Bolesław Bork – Skąd nasz ród? (cz. I)
Jestem Kaszubą pochodzenia chłopskiego. W mojej wsi rodzinnej Zbychowie było dwóch rol­ników o nazwisku Bork. Istniało pomiędzy nimi dalsze pokrewieństwo. Mój ojciec, zwany przez sąsiadów „pezdrok" lub „skorzenka" z względu na niski wzrost, posiadał 17-hektarowe gospodar­stwo rolne zaś sąsiad Bork, kuzyn mojego dziad­ka, noszący przydomki „pón", „dworczok" lub „wielmożny" był właścicielem gospodarstwa po­nad dwukrotnie większego obszarowo o solid­nych, murowanych budynkach.
Boleslaw Bork – dębowy Jubileusz
Boleslaw Bork – dębowy Jubileusz
9 kwietnia 2013 roku Wasta Bolesław Bork z Koleczkowa, a teraz jako emeryt z Rekowa Górnego, gdzie mieszaka pod troskliwa opieka swych najbliższych – ukończył 90 lat życia. Składając Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia musimy odnieść się z głębokim szacunkiem i wdzięcznością do dotychczasowej historii jego życia i przy tej okazji upowszechnić w tym przede wszystkim […]