„Tyrania” - GazetaKaszubska.pl

„Tyrania”

Legenda „Solidarności” Władysław Frasyniuk i czołowa publicystka opisująca wykańczanie Polski jako państwa prawa Ewa Siedlecka zostali siłą wyniesieni, razem z kilkudziesięcioma osobami, przez policję gdy próbowali blokować przejście „smoleńskiej rodziny” z katedry Jana Chrzciciela przed pałac prezydencki („Namiestnikowski”). Czy łamali prawo sięgając do tej formy protestu?
„Tyrania” Jan Król
 
Polityk, poseł kilku kadencji, przedsiębiorca.
19 czerwca 2017r.

Nawet jeżeli utrudniali comiesięczną manifestację, niby religijną, a faktycznie polityczną,  to czynili to w imię wyższych wartości, czyli prawa do kontrmanifestacji, które ogranicza, budząca wiele zastrzeżeń aktualna ustawa o zgromadzeniach, a także prawa do wyrażania sprzeciwu wobec lansowanej przez władzę spiskowej teorii smoleńskiego zamachu godzącej nie tylko w rozum, uczucia większości rodzin ofiar, ale i w zdrowy rozsądek normalnych ludzi.

Oglądając obrazki z akcji usuwania protestujących, jak przeszkody na drodze z pierwszeństwem przejazdu, stanął mi przed oczami obraz z początku sierpnia 1981 roku kiedy to manifestacja „S” zablokowana została przez oddziały milicji  na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Ówczesna władza chciała zademonstrować swoją siłę i monopol na rządzenie. Historia nie przyznała jej jednak racji. Dzisiejsza władza też demonstruje swoją siłę wobec racji moralnych i prawnych. Ale posługując się policją pokazuje de facto, cytując V. Havla, „siłę bezsilnych”.

Dzięki redakcji „Polityki”, której czytelnikiem jestem od półwiecza, sięgnąłem do niewielkiej rozmiarami, ale wielkiej zawartymi w niej przemyśleniami, książeczki autorstwa wybitnego amerykańskiego historyka, znawcy także historii naszego kraju, Timothy Snydera, zatytułowanej: „O tyranii”. Książka zrodziła się w rezultacie zaniepokojenia autora  wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA. W prologu tej pracy czytamy: „Budując swą demokratyczną republikę na fundamentach prawnych i ustanawiając trójpodział władzy, ojcowie założyciele starali się zapobiec złu, które – podobnie jak dawni filozofowie – zwali tyranią. Rozumieli przez nią uzurpację władzy przez jednostkę lub grupę bądź obchodzenie prawa przez rządzących dla własnych korzyści”.  A następnie w 20-tu rozdziałach Snyder przytacza zrazu niepozorne, a nawet cieszące się popularnością działania polityków, które w historii doprowadzały do rządów totalitarnych likwidując nie tylko wolność, ale i bezpieczeństwo ludzi. To właśnie troską o bezpieczeństwo obywateli dyktowane są przeróżne antywolnościowe i antykonstytucyjne decyzje aktualnie nam panujących. Zresztą nie tylko w Polsce.

Zachęcając do lektury cytowanej publikacji, bo trudno ją streścić, trzeba ją przeczytać, przytoczę jedynie tytuły poszczególnych jej części, gdyż są bardzo wymowne i wiele mówiące:

1.„Nie bądź z góry posłuszny”, 2. „Broń instytucji”, 3. „Strzeż się państwa jednopartyjnego”, 4. „Weź odpowiedzialność za oblicze świata”, 5. „Pamiętaj o etyce zawodowej”, 6. „Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi”, 7. „Jeżeli musisz nosić broń, bądź rozważny”, 8. „Wyróżniaj się”, 9. „Dbaj o język”, 10. „Wierz w prawdę”, 11. „Bądź dociekliwy”, 12. „Nawiązuj kontakt wzrokowy i prowadź niezobowiązujące konwersacje”,  13. „Uprawiaj politykę w sensie fizycznym”,  14. „Chroń swoje życie prywatne”, 15. „Wspieraj słuszne sprawy”, 16. „Ucz się od ludzi z innych krajów”, 17. „Nasłuchuj niebezpiecznych słów”, 18. „Gdy nadejdzie niewyobrażalne zachowaj spokój”, 19. „Bądź patriotą”, 20. „Bądź tak odważny jak potrafisz”.

Niech będą one drogowskazem naszych postaw i zachowań, a groźba tyranii zostanie odsunięta.

Jan Król, 15.06.2017.


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Jóżef napisał(a):

    gdyby nią był -nie wyprawiał by takich scen-wręcz świństw(mając na uwadze zaczynającą się wreszcie praworządność w Polsce), bynajmniej w takim publicznym miejscu,a ktoś podobny wpisuje się dodatkowe w ten konteks by przeszkadzać utrudniać- ba- niewątpliwie pozostało usprawiedliwiać ,by neutralizować swoje paskudztwa

  2. Żega napisał(a):

    Frasyniuk, ta już przebrzmiała legenda, wpisuje się w łamanie prawa. Pomylił kontekst protestu. Kulturalny człowiek nie powinien zachowywać się jak chuligan, a takim czynem chuligańskim należy nazwać przeszkadzanie w legalnym przejściu grupy „smoleńskiej” warszawską ulicą. Niech protestuje innego dnia i w innym miejscu, bez obrażania ludzi. Każdy ma prawo do wyrażenia swoich poglądów, ale w sposób zgodny z prawem i kulturą w cywilizacji europejskiej.

Dodaj komentarz