fot. Niebieski Skarb

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. W Powiecie Lęborskim Dni Autyzmu to wiele różnorodnych wydarzeń, trwających kilka dni. Organizatorem większości z nich jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”.

fot. Niebieski Skarb
fot. Niebieski Skarb

W tym roku Marsz dla Autyzmu zebrał rekordową liczbę uczestników. Ponad 200 osób przeszło w niebieskim marszu ulicą Staromiejską na plac Pokoju. Tam po okolicznościowych wystąpieniach organizatorów, władz miejskich i powiatowych dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku przedstawiła specjalnie na te okazję przygotowany program artystyczny.

– To dla nas bardzo ważny dzień – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wspólnie mogliśmy zamanifestować solidarność z osobami ze spektrum autyzmu, zauważyć i docenić rodziny, które borykają się z tym problem. Statystyki pokazuję, że takich osób jest coraz więcej. Średnio u 1 na 100 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Na naszym terenie w każdym roku przybywa kilka czy kilkanaście takich dzieci. Trzeba im pomagać. Nie zawsze jest to łatwe, a zawsze jest kosztowne.

Finałem niebieskiej manifestacji było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. – Nasza ideą było to, by zaproszenie do udziału w konkursie było stało się pretekstem do przekazania najmłodszym w przystępny sposób informacji o autyzmie. Służyć temu miały materiały jakie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej dostosowane do wieku odbiorców – wyjaśnia Wioletta Tubacka, jedna z koordynatorek plastycznego konkursu.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a wpłynęło na niego z 30 szkół i przedszkoli 428 prac. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 25 z nich, a najlepsze prace znalazły się na wystawie pokonkursowej. Od poniedziałku wystawiona ona będzie w Starostwie Powiatowym w Lęborku.

Z kolei Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” przypomina, że działania Stowarzyszenia mają aktywizować i zachęcać inne podmioty do samodzielnych działań w tym zakresie. – Mamy pozytywne sygnały z placówek oświatowych, także tych spoza naszego powiatu. W tym roku w wyjątkowo wielu miejscach podejmowano działania informujące czym jest autyzm. Uczniowie przygotowywali gazetki szkolne, plakaty, nosili niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładali niebieskie ubrania. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.

Innymi elementami Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim był bezpłatny pokaz filmu „Czarny balonik” w kinie „Fregata”, duża Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (1 kwietnia) w której wzięło udział ponad stu rodziców, nauczycieli, terapeutów pracujących z osobami z autyzmem.

– Program konferencji był napięty, a do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń. Miło było słuchać osób z pasją opowiadających o swojej pracy i stosowanych metodach – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu”.

Przed i w trakcie Konferencji prowadzony był kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA. Swoją ofertę publikacji z zakresu autyzmu przedstawi też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze Słupska i jej filia w Lęborku.

Ostatnim elementem Dni Autyzmu była Msza Św. w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w intencji osób z autyzmem i ich rodzin. Wieczorem budynek lęborskiego Muzeum został podświetlony na niebiesko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.