Dlaczego chcą zlikwidować Sąd Pracy?

26 stycznia 2011r. | Drukuj

Widmo likwidacji ciąży nad Wydziałem Pracy w Sądzie Rejonowym w Lęborku. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości,  z dniem 1 kwietnia 2011 r.  Sądy Pracy w kilku kaszubskich miastach mogą zostać zamknięte.

fot. gk

Zgodnie z założeniami resortu, wszelkie sprawy pracownicze z terenu, który podlega teraz Lębork,owi przejmie Sąd Rejonowy w Słupsku. Mieszkańcy Lęborka, Łeby, gminy Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Cewice, Potęgowo i Czarna Dąbrówka ze swoimi pozwami będą musieli zgłaszać się do Słupska.

Sytuacją tą zaniepokojone są lokalne władze, a także sami mieszkańcy. Uważają oni, że decyzja taka wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla nich samych, bowiem w znaczny sposób utrudni obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. – Sprawy pracownicze w znacznym stopniu dotykają najuboższych, którzy tracą swoje źródło utrzymania – argumentują mieszkańcy Lęborka – Kilkakrotna podróż do Słupska, będzie dla nas niejednokrotnie utrudnieniem nie do przezwyciężenia.

W ubiegłym roku do Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Lęborku wpłynęło prawie 300 spraw. Przedstawiciele Wydziału twierdzą, że w przyszłym roku tych spraw nie będzie mniej, gdyż od kilku lat ich liczba stale rośnie.  Niepokój budzi także sytuacja w Sądzie Pracy w Słupsku. Już teraz na rozprawę trzeba czekać nawet  trzy miesiące. Przejęcie spraw z Lęborka będzie skutkowało jeszcze większymi zaległościami.

– Zarząd Powiatu Lęborskiego przekazał do ministra sprawiedliwości uchwałę, w której sprzeciwia się likwidacji Sądu Pracy w Lęborku – informuje Tomasz Sopyłło asystent starosty lęborskiego – Takie samo stanowisko zajął konwent burmistrzów, wójtów i starosty naszego  powiatu. Stanowisko w sprawie likwidacji mają zająć także wójtowie gmin, których ta sprawa dotyczy.  Niemniej widmo likwidacji nie ciąży jedynie nad Lęborkiem. Zagrożony jest także Wydział Pracy w Chojnicach oraz w Człuchowie. Tamtejsze władze również podjęły starania o pozostawienie wydziałów w dotychczasowych lokalizacjach.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz