Przegląd zespołów muzycznych i kapel garażowych w Cewicach

01 lipca 2014r. | Drukuj

28 czerwca 2014 roku w Amfiteatrze przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach odbył się „Przegląd muzycznych zespołów i kapel garażowych” zorganizowany przez lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Zespół One Future / fot. Julia Nowak

Zespół One Future / fot. Julia Nowak

Celem konkursu była prezentacja solistów, amatorskich grup, zespołów muzycznych potocznie nazywanych „garażowymi” wykonujących utwory własne i covery w języku polskim, angielskim kaszubskim czy ukraińskim, które nie mają możliwości finansowych, organizacyjnych zaprezentowania swego dorobku i talentu. Podstawowym warunkiem uczestnictwa kandydatów w eliminacjach był brak nagranej i wydanej płyty długogrającej przez zespoły muzyczne, solistów wraz z zespołem lub solistów. Przegląd poprowadzili Dominika Bardowska dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach i Adam Nowak prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach. Wielką furorę zrobiło intro zespołu Mescalirium, wykonane w języku kaszubskim.

Na deskach amfiteatru przy GCK w Cewicach ostatecznie zaprezentowało się 12 wykonawców: Mescalirium, Percepcja, One Future, Wsio oki, Black Balloon, Herbal Infusion, Target, Bloodsplash, Street BANDa, Lucyna Wodzyńska, Łuneckas oraz Interior Division.

Każdy z zakwalifikowanych wykonawców wykonał krótki 15 minutowy koncert, na który składały się trzy utwory własne, covery. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a publiczność mogła usłyszeć wykonawców prezentujących różne nieraz bardzo odległe od siebie style muzyczne.

Po około pięciogodzinnych przesłuchaniach jury w składzie:

Przewodniczący – Arkadiusz Wilman – (dziennikarz redakcji muzycznej Polskiego Radia Koszalin związany z tą rozgłośnią już od 5 lat. Pierwsze radiowe kroki stawiał jeszcze w liceum. Jeden z koordynatorów Bałtyk Festiwal w Darłowie, corocznej imprezy stwarzającej możliwość muzycznej prezentacji wykonawcom z całej Polski. Pasjonat nowych brzmień i nowych technologii. Prowadzi trzy autorskie audycje na antenie Radia Koszalin), któremu pomagali – Renata Boniecka – (absolwent Instytutu Muzyki w Słupsku, laureatka wielu festiwali wokalnych, chórzystka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, wokalistka rozrywkowego zespołu Synkopa) i Paweł Słoniec – (pianista; absolwent Instytutu Muzyki w Słupsku, aranżer muzyczny, laureat wielu festiwali muzycznych, uczestnik warsztatów muzycznych (między innymi ,,warsztatów jazzowych z prof. Dariuszem Terefenko z Akademii Jazzu w Rochester w USA), pianista studenckiego Big Bandu w Słupsku, główny aranżer i pianista zespołu Synkopa) i długiej aczkolwiek zgodnej naradzie wyłoniła laureatów.

Grand Prix i Nagrodę Główną przeglądu udział w 15 godzinnej sesji nagraniowej w studiu (do wykorzystania do 31.12.2014), którą ufundowało Radio Koszalin przyznano Zespołowi One Future.

Drugie miejsce i Nagroda Burmistrza Miasta Lęborka przypadła Zespołowi Bloodsplash. Kolejne trzecie miejsce i Nagrodę ufundowaną przez Samorząd Powiatu Lęborskiego zdobył Zespół Target.

Przyznano dwie nagrody specjalne: Wójta Gminy Cewice Jerzego Pernala dla wykonawcy z terenu gminy Cewice, którą otrzymał Zespół Łuneckas oraz Dyrektora GCK w Cewicach, którą zdobył Zespół Street BANDAa.

Wszyscy wykonawcy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki wykonane według projektu Oskara Głogowskiego.

Po ceremonii rozdania nagród wystąpił Zespół Synkopa z koncertem „Po kaszubsku śpiewać każdy może”, który zagrał popularne utwory w kaszubskiej aranżacji. Uczestnicy mogli posłuchać takich popularnych utworów jak „Szła dzieweczka”, „Jacht R&R”, „Cinda dy”, „Wele, wele wetka”, „Mój tata kupił kłeza”,   – wszystkie oczywiście w języku kaszubskim. Koncert był częścią projektu pn. „Rozwój języka kaszubskiego w powiecie lęborskim”, realizowanego dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji przez oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach.

Na terenie wokół amfiteatru w czasie trwania zmagań muzyczny trwał zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „ARKANA” z Cewic festyn pokoleniowy podczas, którego każdy mógł znaleźć coś dla ciała i ducha.

fot. Julia Nowak / GCK Cewice

Organizatorami konkursu byli głównym: Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Cewicach; wspierającymi: GCK w Cewicach, Gmina Cewice, Powiat Lęborski, Stowarzyszenie Młodzież, Muzyka, Morze.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu i dotacji: Ministra Administracji i Cyfryzacji, Gminy Cewice, Powiatu Lęborskiego. Nagrody ufundowali: Radio Koszalin, Samorząd Powiatu Lęborskiego, Wójt Gminy Cewice, Burmistrz Miasta Lębork, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach. Patronat medialny: Radio Koszalin, Radio Słupsk, Gaztakaszubska.pl. Serdeczne podziękowania dla sponsorów, członków Jury, akustyków – Cezarego Reinert i Oskara Głogowskiego, Pań z KGW „Arkana” w Cewicach, członków ZKP o/Cewice, członków Stowarzyszenia „Młodzież, Muzyka, Morze”, pracowników Gminy Cewice i GCK w Cewicach za pomoc przy organizacji i realizacji przedsięwzięcia.

Gorąco dziękujemy wszystkim wykonawcom za przybycie, profesjonalne przygotowanie i wykonanie swoich występów.

Mam nadzieję, że zobaczymy się w Cewicach za rok.

Adam Nowak – prezes ZKP o/Cewice


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze