Banino z wdzięcznością dla św. Jana Pawła II

18 czerwca 2014r. | Drukuj

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie także postanowił włączyć się w chór dziękczynnych głosów za kanonizację Jana Pawła II.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Aż dwunastu z członków partu uczestniczyło w historycznej pielgrzymce do Ojca Świętego przed dziesięcioma laty, kiedy proszono i modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Zarówno ta historia, jak i słowa Jana Pawła II skierowane w Gdyni (1987) i Sopocie (1999) do Kaszubów, przypomniane zostały na telebimie podczas spotkania z poseł Teresą Hoppe, znaną działaczką kaszubską z Gdyni, które odbyło się w sobotni wieczór 14 czerwca w Baninie.

– Czuję się tu znakomicie, tak jakbym była w rodzinnym domu w Kowalewie koło Szemuda, gdzie mówię wyłącznie po kaszubsku – w swoim ojczystym języku rozpoczęła posłanka odnosząc się do kaszubskiej retoryki spotkań w Baninie.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Później już skoncentrowała się na wspomnieniach związanych z postacią Jana Pawła II. Spotykała się z nim wielokrotnie. Jednym z ważniejszych było przekazywanie daru od Kaszubów w Gdyni oraz w Rzymie. Tam była nim haftowana postać bpa Dominika, który wciąż czeka na beatyfikację.

– W Baninie również jest żywy kult Sługi Bożego – uzupełniał Eugeniusz Pryczkowski. – Mamy obraz biskupa, który niesiony był kilkakrotnie przez pielgrzymów na odpust do sanktuarium w Sianowie. Kilka razy były też msze w intencji beatyfikacji w Baninie – dodawał.

Z tymi wszystkimi kwestiami wiąże się wznowienie modlitewnika „Më trzimómë z Bògã”, które nieprzypadkowo zaistniało tuż przed kanonizacją. Otóż pierwsze wydanie ukazało się w 1998 roku, a drugie tuż przed przyjazdem papieża do Sopotu. To wydanie opatrzone było oryginalną dedykacją Jana Pawła II o brzmieniu „Bòże pòmagôj. Jana Paweł II, 3 V 1999”. Promocja książki stała się ważną częścią banińskiego spotkania.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

– To wydanie jest wzbogacone o sporo pieśni kościelnych, które powstały w ciągu minionych piętnastu lat. Zamieszczono w niej także nową pieśń „Swiãti Janie Pawle” – wyjaśnił współautor książki wydanej wspólnie przez oficynę Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i „Rost” z Banina.

Pieśń tę wykonał zespół „Młodzëzna”. Dodatkowo zaśpiewał także kilka innych nowych utworów. Także dziecięca grupa „Spiéwné kwiôtczi” zaprezentowała swe najnowsze utwory: „Lecba”, „Mój tusk” i „Kòmpùterkòwé òbarchnienié”. Miłym akcentem było również wręczenie legitymacji członkowskiej Bogumile Ropel oraz wyróżnienia paniom z kół hafciarskich – uczestniczek wojewódzkiego konkursu haftu w Lini.

(jd)


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze