Chëcz nabiera dawnego blasku

14 stycznia 2011r. | Drukuj

Rozpoczął się remont kaszubskiej chëczy w Łączyńskiej Hucie (pow. kartuski). Budynek należący do ZK-P i Klubu Studenckiego Pomorania otrzyma nowe pokrycie dachu i instalacje. Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki staraniom wielu kaszubskich działaczy.

Fot. GK

Kaszubska chëcz w Łączyńskiej Hucie, należąca do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jest obecnie w posiadaniu Klubu Studenckiego Pomorania. Niemniej jest to miejsce ważne dla wszystkich Kaszubów, gdyż m.in. w tej chacie powstawały zręby dzisiejszej organizacji. W ostatnich latach nie cieszyła się ona jednak popularnością, gdyż nawet sami studenci narzekali, iż z uwagi na jej zły stan ciężko im zachęcać swoich kolegów do przyjazdów i spotkań w tym obiekcie.

W połowie zeszłego roku Kaszubi rozpoczęli starania o środki na remont chëczy. Pomogli członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz byli i obecni członkowie KS Pomorania. W sprawę zaangażował się także senator Kazimierz Kleina.

Fot. GK.

Teraz na dobre rozpoczął się remont zabytkowej chałupy. Prace polegają na wymianie pokrycia dachu, wypełnienia szachulcowej konstrukcji domu i wymianie całej instalacji. – Trzcinowe pokrycie dachowe wymagało  natychmiastowej wymiany, gdyż brak jego szczelności powodował niszczenie stropu i pozostałych części budynku. W planach jest także doprowadzenie bieżącej wody – wyjaśnia K. Kleina.

Fot. GK

Prace remontowe zakończą się w czerwcu tego roku.


Opublikowano w: KartuzyPublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
 1. Kazimierz Klawiter pisze:

  Co zrobiliście z moimi belkami, co zrobiliście z moim kominem i moim piecem? Łza się w oku kręci, ale oczywiście gratuluję tym wszystkim, którzy wzięli się do ciężkiej pracy. Sądzę że organizatorzy zaproszą wszystkich żyjących budowniczych na uroczystego sznapsa z okazji zakończenia remontu.
  Do uzdrzeni! Kazimierz Klawiter

 2. postr pisze:

  Piękna checz! Może ktoś napisze coś o historii tego budynku?

 3. Titës pisze:

  Nieco historii jest pod tym adresem:
  http://pomorania.pl/index.php?event=article&parent_id=62&menu_id=1
  Myślę, że ułamek historii znajdzie się też w galerii :)

Dodaj komentarz