Wokalne Grand Prix do Banina

25 marca 2014r. | Drukuj

Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”, zorganizowany już po raz dwunasty w Luzinie, ma już swoją renomę. Jego początki wiążą się ściśle z programem „Rodnô Zemia”, który w tamtym czasie bił rekordy oglądalności. Wówczas w programie często występował zespół „Prôwda” z Luzina, jeden z pierwszym zdobywców Grand Prix festiwalu.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

– Często wspominamy tamte występy. Mamy też nagrania z telewizji. Dostarczają nam mnóstwo wzruszeń – wspomina obecna na festiwalu Patrycja Szadkowska, absolwentka uczelni muzycznej, nauczycielka i członek grupy „Fucus”.

Tamte działania stanowiły element inspiracji dla włodarzy gminy, zwłaszcza wójta Jarosława Wejera, który wkłada dużo wysiłku, by festiwal utrzymywał wysoki poziom. Od kilku lat w tym celu wprowadzono też zmodyfikowane eliminacje. Każdy z uczestników musi wcześniej nadesłać nagranie na płycie kompaktowej, co stanowi podstawę do kwalifikacji.

– Poprzeczka została przez to wyraźnie podniesiona, choć z drugiej strony ten system wyklucza uczestników, którzy nie mają tak zaawansowanych możliwości technicznych – zauważa kompozytor Jerzy Stachurski, który był przewodniczącym jury tegorocznego finału.

Od lat zarysowuje się dominacja uczestników z powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Z kartuskiego powiatu bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie także uczniowie z Sulęczyna oraz z Brodnicy Górnej, których przygotowała nauczycielka języka kaszubskiego Katarzyna Cybula. Szczególne powody do zadowolenia ma Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie w Baninie. Jego członkini Weronika Pryczkowska zdobyła Grand Prix festiwalu oraz zwyciężyła w swej kategorii. Także zespół „Spiéwné kwiôtczi” wystąpił bardzo udanie, zdobywając trzecią nagrodę w kategorii klas I- III. Z Banina jest także Beata Bach, zwyciężczyni wśród gimnazjalistów, która reprezentowała żukowskie gimnazjum. Zarówno Weronika, jak i Beata dawniej były w gronie „Spiéwnëch kwiôtków”. Obecnie występują w zespole „Młodzëzna”, natomiast Weronika pracuje nad pierwszą solową płytą, na której znajdą się utwory w językach kaszubskim, polskim i angielskim.

 (jd)

Zwycięzcy

Grand Prix

Weronika Pryczkowska z Banina

Kat. „0”

  • soliści: Franciszek Szczypiorski z Sierakowic i Antoni Wittstock z Luzina
  • zespoły: Szkoła Podstawowa Luzino

Kat. I-III

  • Soliści: Weronika Korczyńska z Brodnicy Górnej
  • zespoły: ZKiW  Brodnica Górna

Kat. VI-VI

  • Soliści: Anna Domska z Łęczyc
  • zespoły: Szkoła Podstawowa Sulęczyno

Kat. Gimnazjum

  • Soliści: Beata Bach z Żukowa i Agnieszka Szur z Luzina
  • zespoły: Gimnazjum Luzino

Galeria


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze