Polscy żołnierze rozpoczęli zagraniczną misję stabilizacyjną

06 marca 2014r. | Drukuj

Blisko pięćdziesięciu żołnierzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku rozpoczęło właśnie misję stabilizacyjną w Bośni i Hercegowinie. Nasi żołnierze będą między innymi szkolić bośniacką armię i  pomagać w zapewnieniu bezpieczeństwa na Bałkanach.

fot. GK

fot. GK

Choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się , że będzie to misja bardzo spokojna. Dziś  zarówno dowódcy jak i żołnierze mają wiele obaw.

– W ostatnich tygodniach w ponad 30 miastach doszło do demonstracji i silnych protestów spowodowanych coraz gorszą sytuacją ekonomiczną. Wszystko wskazuje na to, że protesty będą eskalować – mówi ppłk Krzysztof Karczewski , dowódca VII zmiany kontyngentu wojskowego w Bośni i Hercegowinie

– Wielkim zagrożeniem na Bałkanach są wciąż nie oznakowane pola minowe. Dodatkowo ostatnie powodzie sprawiły, że często miny znajdują się w miejscach, które były już sprawdzane przez saperów – wyjaśnia mjr Tomasz Kosiński, dowódca zespołu łączności.

Większość żołnierzy biorących udział w misji na Bałkanach zgodnie przyznaje, że nie robi tego z przyczyn ekonomicznych. W przeciwieństwie do misji wojennych w Afganistanie czy Iraku w tym przypadku żołd będzie niewiele większy niż w kraju.

– Dla mnie misja jest przede wszystkim sposobem na zdobycie doświadczenia. Mam nadzieje, że zaprocentuje ono w kraju na przykład awansem zawodowym – mówi ppor. Tomasz Zygmunt, szef międzynarodowej grupy Żandarmerii Wojskowej.

Siódma  misja stabilizacyjna na Bałkanach będzie trwała sześć miesięcy. Oprócz polskiego wojska w misji bierze udział ponad 600 żołnierzy z 25 państw.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze