Manewry sił morskich za kołem polarnym

03 marca 2014r. | Drukuj

W niedzielę, 2 marca, po zaledwie czterech dniach pobytu w Gdyni, Port Wojenny opuściła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Jednostka wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem SH-2G weźmie udział w rozpoczynającym się 10 marca największym zimowym ćwiczeniu pk. „Cold Response”. Manewry zostaną przeprowadzone za kołem polarnym w północnej Norwegi, i potrwają do 21 marca.

foto: chor. mar. Piotr Leoniak

foto: chor. mar. Piotr Leoniak

Po opuszczeniu polskich wód terytorialnych ORP „Gen. T. Kościuszko” skieruje się do położonego 350 km za kołem polarnym norweskiego Tromso. Tam w przyszłym tygodniu rozpocznie się faza portowa i zgrywająca ćwiczenia.

„Cold Response” to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Charakteryzują się one wysoką intensywnością działań militarnych w ciężkich warunkach zimowych w rejonach podbiegunowych, a scenariusz ich przewiduje prowadzenie operacji wojskowych w dobie kryzysu gospodarczego i masowych demonstracji społeczeństwa oraz zagrożenia terroryzmem. W odbywających się po raz szósty ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010 i 2012) zwykle uczestniczy około 15 – 16 tysięcy żołnierzy z kilkunastu państw.

W tym roku po raz pierwszy w manewrach weźmie udział polska Marynarka Wojenna reprezentowana przez załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. Główne zadanie komponentu morskiego będzie polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

To drugi w tym roku udział ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. W ubiegłym miesiącu polska fregata wraz ze śmigłowcem SH-2G uczestniczyła w manewrach NATO pod kryptonimem „Dynamic Mongoose”. Ich głównym celem było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz