Złote Gody Społeczników z Człuchowa

28 października 2013r. | Drukuj

Niedawno – 20-21 września 2013 r.- Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej obchodziło uroczyście Jubileusz 50 – lecia działalności.

Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników  Ziemi Człuchowskiej przyjmują okolicznościowe podziękowania od władz starostwa i miasta.

Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej przyjmują okolicznościowe podziękowania od władz starostwa i miasta.

Towarzystwo to zawiązało się w 1963 r., jako organizacja integrująca pochodzących z różnych stron Polski mieszkańców Człuchowa na gruncie społecznym i kulturalnym. Wśród założycieli organizacji m.in. byli: Zbigniew Stromski, Wiktor Zybajło, Edmund Kreft, Wacław Majchrzak i Jerzy Żelazny. Obecnie Towarzystwo znane jest, jako wydawca profesjonalnych opracowań naukowych, organizator konferencji i sympozjów oraz inicjator działań sprzyjających popularyzacji Człuchowa. Od wielu lat tej prężnej i wielce zasłużonej dla Ziemi Człuchowskiej – organizacji społecznej m.in. wydającej Szkice Człuchowskie – przewodzi mgr Wiktor Zybajło.

Nad zorganizowanymi z tej okazji uroczystościami patronat sprawowali ( w pełni tego słowa znaczeniu) starosta powiatu człuchowskiego Aleksandra Gappa i Ryszarda Szybajło burmistrza miasta Człuchowa, a także Benedykt Lipski Przewodniczący Rady Czarnego i Lech Zwoliński Wójt Gminy Rzeczenica.

W uroczystościach wzięli m. in. udział Stanisław Stenclik z Warszawy były długoletni dyrektor Miejskiej Biblioteki w Człuchowie wraz z towarzyszącym mu Janem Łuczakiem członkiem byłej Sceny Ludowej ZMW. Uczestniczył również Kazimierz Jaruszewski prezes Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz inni reprezentanci samorządów i organizacji po za rządowych.

Gośćmi tych uroczystości byli także członkowie Fundacji „Naji Gochë”: Maria Rogenbuk, Marlena Bakhaus obie z Konarzyn, Zdzisław Zmuda Trzebiatowski, z Gdyni, Andrzej Szutowicz z Stargardu/Bytowa i Zbigniew Talewski – prezes Fundacji.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był konferencji naukowej, która przebiegała pod hasłem „Towarzystwa regionalne  w życiu społeczno kulturalnym Pomorza w XX w. i początku XXI wieku”.

Referaty na niej wygłosili:: ·

  • dr hab. Prof. UMK w Toruniu Jacek Knopek. Uniwersalne wartości Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej w środowisku lokalnym; ·- mgr Teresa Bagińska. Słowo o “Szkicach Człuchowskich”;
  • prof. dr hab. Maksymilian Grzegorz. Możliwości mobilizacyjne  rycerstwa pomorskiego w początkach XV wieku; ·- mgr Edyta Dziuba. Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej w datach i dokumentach (1963-2013);
  • prof. dr hab. Zbigniew Machaliński. Stowarzyszenie pracowników na polu rozwoju żeglugi „Bandera Polska” (październik 1918 – czerwiec 1919); ·- mgr Maciej Zybało. Historia regionalna w szkole;
  • dr hab. Prof. AP w Słupsku Zenon Romanow. Pomorze Środkowe w badaniach historyków regionalnych w latach 1950-1989;
  • mgr Zbigniew Talewski. Naji Goche – animator pamięci historycznej i tożsamości mieszkańców południowych obszarów Pomorza i Kaszub;
  • mgr Kazimierz Jaruszewski. Pasjonaci wiedzy. 15 lat Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1988-2013);
  • mgr Wiktor Zybało. Dzieje i architektura człuchowskiej fortyfikacji w historiografii.

Opracowania te ( podczas sesji przedstawione je skrótowo) będą opublikowane w pełnej wersji w „Studiach i Materiałach do dziejów Człuchowa”.

Całość tej części Jubileuszu była okraszona występami człuchowskiego chóru mieszanego „Kantylena” i piosenkami wykonanymi przez młodych artystów- amatorów z LO.

Po konferencji odbyło się w ratuszu człuchowskim spotkanie z burmistrzem, poświęcone ono było promocji miasta, było ono  także ( z inicjatywy członków Fundacji NG) okazją do zajęcia się problematyką Kaszubów w Człuchowie. Obecność członków Fundacji „Naji Gochë” pozwoliła na zasygnalizowanie problemu szkolnictwa kaszubskiego. Okazało się, że władze miasta nie znają ilości zamieszkałych tu Kaszubów. W odróżnieniu od kaszubskiego w mieście istnieje szkolnictwo ukraińskie.

Drugi dzień Spotkania poświęcony był na zwiedzaniu wspaniale odrestaurowanego zamku pokrzyżackiego- Muzeum Regionalnego w Człuchowie, a następnie zwiedzaniu atrakcyjnych osiągnięć powiatu: Rzewnicy z rejsem tratwą po Jeziorze Szczytnieńskim, zwiedzaniu wspaniałych szkół powiatu człuchowskiego i ośrodka rehabilitacyjnego – Domu Opieki Społecznej w Czarnem.

Podczas tego „wyjazdowego dnia”  Jubileuszu pokazywano przede wszystkim czołowy dorobek powiatu, podkreślając tym samym tutejszą (samorządową i społeczną) energie i niezależność. Z niniejszej prezentacji można było odczuć pragnienie pochwalenia się miejscowych władz zaradnością, jak i niezależnością, pokazano, że Człuchów jest samodzielny i jest bardzo dumny ze swoich osiągnięć.

Towarzyszący uczestnikom sesji włodarze powiatu i miejscowych samorządów w sposób serdeczny poświęcali im dużo ciepła, energii i zainteresowanie.

Poniżej przedstawiam relację fotograficzną z tego świątecznego a co ważne udanego Spotkania.

Zbigniew Talewski  Naji Gochë


Opublikowano w: Naji GòchëRegionWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz