Przygotuj danie według średniowiecznego przepisu

17 września 2013r. | Drukuj

W Lęborku odbędą się „warsztaty kuchni dawnej”. Będzie można przygotować, a następnie skosztować dań spożywanych w średniowieczu.

fot. GK (archiwum)

fot. GK (archiwum)

Na „Warsztaty kuchni dawnej” zaprasza Lęborskie Bractwo Historyczne. Zajęcia odbędą się cztery razy w baszcie 32 przy skrzyżowaniu ulic Reja i Korczaka. Podczas każdych warsztatów zostanie zaprezentowane inne danie, spożywane w średniowieczu. Dania po przygotowaniu będzie można skosztować w replikach naczyń średniowiecznych pochodzących głownie z Lęborka, Chojnic i Pucka.

Pierwsze warsztaty odbędą się już w najbliższą sobotę, 21 września. Start o godzinie 16.00. Tym razem uczestnicy przygotują chleb na zakwasie. 12 października będzie robiona tarta z warzywami, a 26 października soczewica z warzywami. Na ostatnie spotkanie, które odbędzie się 11 listopada zaplanowano przyrządzenie gęsiny na Świętego Marcina.

Osoby chcące uczestniczyć w warsztatach muszą przesłać zgłoszenia za pomocą poczty elektronicznej na adres [email protected]  lub zapisać się osobiście w baszcie 32 w soboty w godzinach 10.00 – 12.00. Ponadto należy także przynieść fartuch, nóż, deskę  do krojenia oraz blachę do pieczenia ciasta (tzw. keksówkę).

Warsztaty współfinansowane są ze środków Powiatu Lęborskiego. Wstęp jest nieodpłatny.


Opublikowano w: LęborkPolecaneWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz