W Lęborku powstaje Młodzieżowa Rada Miasta

11 września 2013r. | Drukuj

W październiku zacznie działać Młodzieżowa Rada Miasta Lęborka w której zasiądą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obecnie trwa „rekrutacja” na członka Rady.

mat. prasowe

mat. prasowe

Młodzieżowa Rada Miasta Lęborka będzie organem opiniodawczym,  nie będzie miała charakteru decyzyjnego, jednak jej zdanie będzie brane pod uwagę podczas podejmowania uchwał przez radnych miejskich. Młodzi radni będą obradować w sali rajców, która znajduje się w lęborskim magistracie. To tam będą zapadać propozycje dotyczące spraw i w interesie młodzieży.

Młodymi radnymi zostaną uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lęborka. Kandydatów wytypują samorządy uczniowskie. Przyszli radni nie muszą być mieszkańcami Lęborka. Rekrutacja zakończy się pod koniec września. Z każdej ze szkół zostanie wybranych od 2 do 5 przedstawicieli w zależności od liczby uczniów w danej placówce. Młodzieżowa Rada Miasta będzie liczyć około 21 radnych – to tyle ilu jest radnych w obecnej „dorosłej” Radzie Miasta.
Zasady działania MRM będą podobne do tych jakie znamy z innych rad gmin. Młodzież ze swojego grona wybierze przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących (sekretarza i skarbnika), którzy będą prowadzić obrady i ustalać program sesji. Statut rady został już opracowany i przygotowany.

Opiekę nad MRM Lęborka sprawować będzie „opiekun społeczny”, który będzie obserwatorem funkcjonowania tej rady, wybrany spoza grona MRM Lęborka. Spośród młodych radnych zostaną wybrane 2-3 osoby, które zasiądą w Młodzieżowej Radzie Województwa Pomorskiego. Młodzieżowe Rady Miasta funkcjonują w wielu miastach m.in. w Słupsku, Szczecinie, Katowicach i Gdańsku.

Czas trwania kadencji młodych radnych to 2 lata. Główną funkcją rady będzie rozwijanie poczucia społeczeństwa obywatelskiego pośród lokalnej społeczności, organizowanie eventów, debat politycznych czy konferencji naukowych z udziałem polityków. Planowane są między innymi wyjazdy do sejmu i senatu czy muzeum Solidarności w Gdańsku.

Inicjatorem powstania MRM Lęborka jest Stowarzyszenie EDUQ, którego siedziba mieści się w budynku dawnego ZWARU (na I piętrze). Tam też można uzyskać szczegółowe informacje na temat powstania rady. Pomysł powołania MRM wspierają władze miasta.

Osoby zainteresowane udziałem w MRM Lęborka, proszone są o kontakt z biurem Stowarzyszenia EDUQ pod numerem: 669-036-744 lub z samorządem uczniowskim w swojej szkole.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze