W dawnej stolicy naszego województwa

20 maja 2013r. | Drukuj

Po przemiłych wrażeniach w Grudziądzu, a zwłaszcza Dąbrówce Królewskiej oraz Kowalewie Pomorskim, uczestnicy wycieczki z Banina wiodącej kaszubskimi śladami zwiedzili Toruń, dawną siedzibę województwa pomorskiego.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Tam w 1936 zawiązało się Stowarzyszenie Miłośników Kaszubszczyzny „Stanica”, którego członkowie odegrali znaczącą rolę w ruchu kaszubskim. Wiceprezesem stowarzyszenia był Karol Krefft wybitny mieszkaniec gminy Żukowo, założyciel Zrzeszenia w Żukowie i powojenny starosta kartuski. Członkiem „Stanicy” był też ks. Franciszek Okroy rodem z Miszewa, a ponadto takie zasłużone postaci, jak: ks. Franciszek Jank, Edmund Jonas, ks. Stanisław Gronowski i wielu innych. O nich opowiedział dr Wojciech Szramowski – prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Toruniu.

Spotkanie z prezesem odbyło się na auli Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Jednym z wieloletnich pracowników i twórców muzeum był Jan Rompski, znakomity poeta kaszubski, przyjaciel i szwagier Jana Trepczyka, patrona szkoły w Miszewie. Prelekcja zakończyła się wymianą książek. Wanożnicy dostali cenne publikacje wydane w Toruniu, między innymi kaszubskie wspomnienia Jerzego Knyby – honorowego obywatela Kościerzyny, natomiast oddziałowi ZKP w Toruniu wręczono publikacje wydane przez part w Baninie.

Skansen etnograficzny był kolejnym etapem zwiedzania miasta. Zainteresowanie wzbudzała zwłaszcza chata pochodząca z Kaszub. Dla młodych uczestników wszystkie obiekty stanowiły nieznane już atrakcje, starsi zaś z przyjemnością porównywali znane im z młodości aspekty życia zachowane w muzeum. Wszystko to okraszone barwnymi opowieściami dwojga przewodników.

Równie wiele wrażeń przyniosło zwiedzanie starówki Torunia pod przewodnictwem przewodniczki, prywatnie małżonki prezesa Szramowskiego, a rodzinnie wnuczki pisarza kaszubskiego Józefa Ceynowy, autora pięknej i rzewnej piosenki „Jem jô rëbôk”, którą oczywiście wanożnicy z Banina odśpiewali na cześć toruńskich przyjaciół. Duże zainteresowanie wzbudzały też miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem, uniwersytetem oraz zabytkowe obiekty nadwiślańskie.

Jan Dosz

Galeria


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze