Joanna i Andrzej Gwiazdowie spotkają się z lęborczanami

10 maja 2013r. | Drukuj

Ojcowie Franciszkanie oraz Klub Gazety Polskiej w Lęborku zapraszają na spotkanie z Joanną i Andrzejem Gwiazda – działaczami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ ,,Solidarność”. Spotkanie odbędzie się 11 maja (sobota) o godzinie 19.00 w Auli Jana Pawła II przy kościele św. Jakuba.

fot. YouTube

fot. YouTube

Joanna Duda-Gwiazda od 1962 do 1968 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie działała w opozycji demokratycznej. Od 1978 działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, redaktorka związkowego pisma „Robotnik Wybrzeża”. W sierpniu 1980 uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej. Była współautorką 21 postulatów MKS. Po powstaniu „Solidarności” zasiadała w Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i była jego rzecznikiem prasowym. W latach 1980-1981 była członkinią gdańskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 została internowana.

Andrzej Gwiazda był jednym z przywódców strajku w 1980 roku. Od 1976 roku współpracował z KOR. Od 1 maja 1978 roku był członkiem Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 r. został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był współzałożycielem „Solidarności” i współautorem słynnych 21 postulatów. W czasie stanu wojennego był internowany. Aresztowany m. in. pod zarzutem „próby obalenia ustroju”. Ostatecznie zwolniony 15 maja 1985 r.

Oboje wyróżnieni państwowymi odznaczeniami, są również honorowymi obywatelami Gdańska.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz