Czterej pancerni i pies. Serial ciągle żywy

09 maja 2013r. | Drukuj

Dziś mija czterdziesta siódma rocznica wyemitowania po raz pierwszy słynnego serialu „Czterej pancerni i pies”. Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o tym filmie przedstawiającym losy załogi czołgu Rudy oraz psa Szarika.

www.ipla.tv

www.ipla.tv

Czterej pancerni i pies to 21-odcinkowy serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego,  na podstawie książki Janusza Przymanowskiego. Główne role zagrali m.in. Janusz Gajos, Roman Wilhelmi, Franciszek Pieczka, Witold Pyrkosz oraz Włodzimierz Press. Znakomita gra aktorów, nie tylko pierwszoplanowych, pozwoliła, by serial na zawsze pozostał w pamięci odbiorców.

Serial o czterech czołgistach i genialnym psie Szariku zapisał się na trwałe w polskiej kinematografii. Historia załogi czołgu „Rudy” biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na dużych i małych ekranach. Serial był wielokrotnie wznawiany. W szkołach urządzano na jego temat akademie, przedstawienia teatrzyków szkolnych i omawiano go na lekcjach.

Na sukces filmu wpłynął przede wszystkim fakt, że tematyka wojenna po raz pierwszy została tu lżej potraktowana. Serial obok poważnych scen wojennych był również bogaty w te z dużą dawką humoru.  Publiczność potrzebowała takiej odmiany. Jeśli natomiast mówimy o prawdzie historycznej to film taki jak „Czterej pancerni i pies” to pozycja czysto rozrywkowa, w której niejednokrotnie widzimy barwne przekłamania. Mimo to, serial zyskał wielu fanów, gdyż jego rolą nie było ukazanie samej prawdy ale zaspokojenie potrzeb widzów.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze