Atlantycka misja gdyńskiej fregaty „Kościuszko”

08 maja 2013r. | Drukuj

Poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych to główne zadanie, jakie stoi przed załogą polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko podczas międzynarodowych manewrów SPONTEX 2013. Niech nazwa nikogo nie zmyli – nie są to spontaniczne działania, ale gruntownie zaplanowane i przygotowane ćwiczenia na Atlantyku z udziałem jednostek z siedmiu państw NATO.

fot. Marynarka Wojenna

fot. Marynarka Wojenna

W poniedziałek, 6 maja, o godzinie 9.30 ORP Gen. T. Kościuszko opuścił macierzysty port w Gdyni i kieruje się na Ocean Atlantycki. Między 13 i 21 maja weźmie tam udział w ćwiczeniach zabezpieczenia transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych.

– Organizatorem tegorocznych manewrów SPONTEX jest Marynarka Wojenna Francji. W operacji udział wezmą okręty i lotnictwo morskie z Belgii, Francji, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej. Po zakończeniu ćwiczeń ORP Gen. T. Kościuszko będzie reprezentował Polskę w obchodach 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk organizowanych przez Royal Navy.

Fregata ORP Gen. T. Kościuszko (podobnie jak jego bliźniak ORP Pułaski) dysponuje najsilniejszym w polskiej flocie uzbrojeniem do walki z okrętami podwodnymi i lotnictwem. Są to m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (torpedy nowej generacji MU-90 i śmigłowiec SH-2G), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa. Okręty te dysponują także systemem „wyciszania”, który utrudnia ich wykrycie oraz systemami obrony przed atakiem rakietowym. Posiadane radary pozwalają zlokalizować cele powietrzne w odległości nawet 500 km.

Po wyjściu ORP Gen. T. Kościuszko w Porcie Wojennym w Gdyni nie zrobiło się bardzo pusto. Z długiego, czteromiesięcznego rejsu wrócił bowiem niszczyciel min ORP Czajka. Okręt zakończył działania w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Uczestniczył m.in. w bojowej operacji przeciwminowej w Kanale La Manche i międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Północnym.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz