Lęborskie przedszkolaki przeganiały zimę

21 marca 2013r. | Drukuj

Lęborskie przedszkolaki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować przegnać zimową aurę, która od paru dni daje nam w kość. Mają w tym pomóc marzanny zrzucone do rzeki Łeby z mostu na ulicy Staromiejskiej.

fot. Łukasz Hrycyk

fot. Łukasz Hrycyk

Świętowanie pierwszego dnia wiosny przedszkolaki rozpoczęły od wizyty w gabinecie wiceburmistrz Lęborka. Alicja Zajączkowska przekazała małym lęborczanom symboliczne „zło”, które razem z przygotowanymi przez nich kukłami ma opuścić nasze miasto oraz słodkie co nieco. Inna grupa odwiedziła w tym czasie starostwo powiatowe, gdzie zło do przegnania przekazał wicestarosta Ryszard Wenta.

Później wszyscy razem udali się na most na ulicy Staromiejskiej. Wiceburmistrz oraz prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska Werner Koschalka życzyli wszystkim dzieciom oraz mieszkańcom szybkiego przyjścia wiosny i wesołych świąt wielkanocnych. Marzanny przygotowane przez maluchy zrzucono do Łeby, a za przygotowanie kolorowych kukiełek mali artyści dostali słodycze. Na zakończenie zaproszono przedszkolaków na ognisko w Parku Chrobrego, gdzie biesiadowali także młodzi uczestnicy organizowanego przez LOT rajdu pieszego skrajem Wysoczyzny Żarnowieckiej.

Marzanna dawniej uważana była za słowiańskiego demona symbolizującego żywioł zimy i śmierci. Zwyczaj topienia stylizowanych na nią kukieł oparł się chrześcijaństwu i praktykowany jest w Polsce od wieków.

Galeria

fot. Łukasz Hrycyk


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz