Sieci widma wyłowione z Bałtyku. Jest ich 135 km!

25 lutego 2013r. | Drukuj

Niebezpieczne tzw. sieci widma wyłowione zostały przez polskich i litewskich rybaków w ramach wspólnego projektu WWF Polska, Litewskiego Funduszu na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Fundacji Baltic Sea 2020. Pozostawione same sobie zagrażają rybom, ptakom czy ssakom. Wyłowionych w 2012 roku było 22 tys. kilogramów sieci.

fot. Sieci widma są wyciągane przez kuter i przez nurków. © WWF Polska / Czesław Krewski/archiwum WWF

fot. Sieci widma są wyciągane przez kuter i przez nurków.
© WWF Polska / Czesław Krewski/archiwum WWF

22 tysiące kilogramów, to łącznie 135 km zagubionych lub porzuconych sieci rybackich, które zalegały w Bałtyku. Rybacy z Polski i Litwy wyłowili je dając szansę populacji na dalszy rozwój i połów tradycyjny. – Łowność porzuconych sieci, nazywanych sieciami widmami po trzech miesiącach wynosi około 20% roboczej zdolności połowowej, a po dwóch latach od zgubienia spada do 6%. Choć sieci widma łowią mniej niż nowe sieci, mogą w znaczącym stopniu zachwiać populacją wielu gatunków ryb już dziś nadwyrężonych przez nadmierne połowy. Ponadto, złowione przez sieci widma ryby nigdy nie trafią na nasze stoły – informuje WWF Polska. Wyławianie sieci widm, to nie jedyna akcja, powstał system, który ma pomóc ograniczyć ilość gubionych sieci w morzu. WWF namawia wszystkich rybaków do włączenia się w walkę z ochroną fauny i flory morza. Do Bałtyku co roku trafia od 5500 do 10 000 sieci. Daje to łącznie od 52 do 95 ton sieci rocznie – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Dlatego poza prowadzonymi wspólnie z rybakami akcjami wyławiania sieci widm z morza konieczne jest równoległe opracowanie i wdrożenie systemów pozwalających na ograniczenie ilości sieci gubionych w morzu.

Jednym z takich systemów jest stworzona w ramach projektu interaktywna mapa zaczepów dostępna pod adresem sieciwidma.wwf.pl. Zaczepy są to podwodne obiekty, które mogą powodować zrywanie sieci. Na mapę nanoszone są zgłaszane przez użytkowników morza zaczepy znajdujące się w wodach Bałtyku. Mapa oraz połączona z nią baza danych mają charakter otwarty – każdy użytkownik morza ma możliwość dodania obiektu do mapy oraz pobrania bazy danych ze współrzędnymi wszystkich zgłoszonych zaczepów – informuje WWF Polska. Zachęcamy rybaków i innych użytkowników morza do dodawania zaczepów na mapie, jak i korzystania z zawartych w niej danych – dodaje Prędki. – To od ich zaangażowania będzie zależeć, czy uda nam się w przyszłości wyeliminować sieci widma z Bałtyku.

Wpisy do bazy można dodawać na dwa sposoby. Poprzez zawarty na stronie sieciwidma.wwf.pl formularz lub wysyłając SMS pod numer telefonu +48 531 799 702. Zgłaszając obiekt przez SMS należy podać jego współrzędne geograficzne, głębokość zalegania oraz typ obiektu.* Warto też wpisać, czy na danym obiekcie zerwano sieć rybacką i czy obiekt został potwierdzony w terenie.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze