Nr „112” zwiększy zasięg. Do końca roku obejmie całe woj. pomorskie

19 lutego 2013r. | Drukuj

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługiwał numer „112” połączeń wykonywanych z Miasta Gdańska. Ma się to zmienić. Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zatwierdził koncepcję i harmonogram dotyczący obsługi numeru alarmowego 112. Do końca 2013 roku numer ma działać w całym województwie pomorskim.

fot. cpi.gov.pl

fot. cpi.gov.pl

Do tej pory operatorzy WCPR odbierali połączenia wykonywane z Miasta Gdańska. Należy jednak zaznaczyć, że przez cały czas z numeru alarmowego 112 korzystać można na obszarze całego województwa pomorskiego. Poza Gdańskiem numer ten jest odbierany przez dyżurnych Policji (gdy dzwonimy z telefonu komórkowego) lub Państwowej Straży Pożarnej (gdy numer wybieramy z telefonu stacjonarnego).W pierwszych dniach marca br. obszar objęty działaniem WCPR zostanie rozszerzony o miejscowości powiatu gdańskiego, Gdynię i Sopot. Oznacza to, że zasięgiem WCPR objęty zostanie teren, który zamieszkuje blisko milion osób. Kolejne rozszerzenie planowane jest na sierpień 2013 roku – informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego.

– Wówczas w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego odbierane będą również połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 z powiatów: kartuskiego, lęborskiego, nowodworskiego, puckiego i wejherowskiego – dodaje Nowak. W zasięgu oddziaływania WCPR znajdzie się niemal 1,5 mln mieszkańców Pomorza. Do obsługiwania całego obszaru województwa pomorskiego Centrum powinno być gotowe w grudniu 2013 roku, a z jego pomocy skorzystać będzie mogło około 2,3 mln mieszkańców.

W chwili obecnej WCPR posiada zasoby kadrowe umożliwiające obsadzenie 4 całodobowych stanowisk operatorów numerów alarmowych. Średnia liczba zgłoszeń dobowych odbieranych obecnie w WCPR wynosi około 1000.


Opublikowano w: TechnologieTrójmiastoWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz