Kulig z mnóstwem kaszubskich atrakcji. Byliście już tam?

29 stycznia 2013r. | Drukuj

Okolice Kawli, Trzech Rzek i Rębu w gminie Przodkowo świetnie nadają się do przeprowadzania kuligów. Przede wszystkim jest to malownicza okolica, ponadto leśnymi i polnymi dróżkami można jeszcze jeździć sankami. Dodatkowo jest tam kilka atrakcji, które mogą zainteresować każdego amatora zimowych rozrywek.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Pierwszą atrakcją jest skansen prywatny Bernadety i Czesława Bielickich z piękną kaszubską chatą, repliką Królowej Kaszub w Sianowie i mnóstwem eksponatów. Miejsce to stało się punktem startowym dla konnych zaprzęgów Stanisława Dąbrowskiego, które powiozły ponad 60 osób związanych ze Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim w Baninie. Kolejnym przystankiem była firma „Murkam” Leona Czerwińskiego. Sam właściciel zaprezentował gościom technikę cięcia kamieni oraz współczesny kunszt oparty na tym surowcu.

– To jaż nie je do pòjãcô, co to mòżna zrobic z kamienia – wzdychał Mieczysław Stencel z Banina, a Ryszard Ustowski wtórował:  To je cos piãknégò, jô so mùszã cos z kamienia zrobic w swòjich chëczach.

Z siedziby kaszubskiej firmy pięć konnych zaprzęgów skierowało się w leśne zagajniki w okolicach Rębu, do przysiółka zwanego „Gôj”. A tam kolejne atrakcje, czyli ognisko, kiełbaski oraz zjazdy na workach z imponującej górki. Śpiewano też kaszubskie piosenki, w tym „Kaszëbsczé jezoro”, co skrzętnie rejestrował operator z telewizji Teletronik. A było co nagrywać, gdyż warunki atmosferyczne były bardzo dobre, co sprawiło, że było znacznie więcej grup. Jedni podkreślali, że przyjechali z Garcza, inni ze Staniszewa, jeszcze inni z Kartuz.

Po powrocie do skansenu Bielickich na wymęczonych miłośników zimowych atrakcji czekali młodzi poeci kaszubscy Gracjana Potrykus oraz Mateusz Meyer.

– Kòżdi rozegracji w naszm dzejanim , nawet czësto rozriwkòwi czë turisticzny, towarzëc wiedno mùszi jaczis dzélëk dejowi i edukacyjny. Temù na kùńc spòtikómë sã z kaszëbską pòezją – wyjaśniał prowadzący spotkanie.

Nieco o tej poezji opowiedzieli sami autorzy, chętni zakupili tomiki, by móc później zgłębić zawarte w niej myśli, a jeszcze inni w rytm akordeonowej muzyki, urządzili sobie krótką potańcówkę.

(jd)

Galeria

[nggallery id=368]


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze