„Spiéwné kwiôtczi” podsumowały kolejny rok

09 stycznia 2013r. | Drukuj

Zespół „Spiéwné kwiôtczi’ działający przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie podsumował kolejny – ósmy już – rok działalności. Trzeba podkreślić, że w tym czasie przez zespół przewinęły się trzy pokolenia uczniów szkolnych. Najbardziej uzdolnieni stanowią obecnie trzon grupy „Młodzëzna”, która od 6 grudnia minionego roku promuje swój krążek o tytule „Wiedno Kaszëbë”.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Obecna grupa nadal koncertuje. W minionym roku dała ponad 20 koncertów. Występowała między innymi na Festiwalu Kultury Kaszubskiej w Bożympolu Wielkim, na festiwalu „Kaszëbsczé tónë” w Swarzewie, na promocji tomiku „Dzecynny czas” w Bolszewie. Połowa występów odbyła się na terenie Gminy Żukowo. Zespół też stale współpracuje z Telewizją Teletronik regularnie nagrywając kolejne piosenki do lekcji języka kaszubskiego, w której z kolei udział biorą między innymi byli członkowie „Spiéwnëch kwiôtków” Weronika Pryczkowska z Banina i Marta Okrój z Rębiechowa, a ponadto Szymon Jancen z Banina i Robert Groth z Miszewa.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

– W przyszłym roku chcemy nadal koncertować. Planujemy dać od dwudziestu do trzydziestu koncertów w różnych miejscowościach Pomorza, w tym około połowy na terenie naszej gminy Żukowo – podkreślał prowadzący spotkanie Eugeniusz Pryczkowski. Grupa liczy dziesięcioro dzieci. Niektóre występują już ostatni rok, ponieważ wkrótce skończą szkołę podstawową. Na wiosnę ma być przeprowadzony kolejny nabór. Również pewnym zmianom ulegnie prowadzenie prób. – Niestety, coraz więcej zawodowych obowiązków powoduje, że nie mogę w pełni poświęcać się nadal zespołowi, tak jak było to do tego czasu. Bardzo serdecznie dziękuję Wam za wspaniałą dotychczasową współpracę. To była dla mnie wielka przyjemność i przemiła przygoda. Jednocześnie pragnę życzyć Wam kolejnych pięknych laurów – stwierdziła Helena Adamska, która przez osiem lat prowadziła ten zespół odnosząc niemało sukcesów.

Wśród nich było dwukrotne zwycięstwo w Przeglądach Pieśni Morskiej w Dębogórzu, I miejsce na Festiwalu Piosenki Współczesnej w Bytowie, kilkakrotne drugie i trzecie miejsca na przeglądach piosenki kaszubskiej w Luzinie i Szemudzie. Najpiękniejsze owoce stanowią płyty: „Òd se cos dac” i „Cél daleczi”. – W przyszłym roku planujemy powrócić do realizacji kolejnych nagrań – podsumował prowadzący spotkanie, który wraz z prezesem oddziału Witoldem Szmidtke rozdał dzieciom świąteczne pamiątki, w tym nowiutką płytę „Wiedno Kaszëbë”.

(jd)


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze