Czy w Lęborku powstanie Browar? AleBrowar ma plan

03 stycznia 2013r. | Drukuj

Trzej zapaleńcy z Lęborka, którzy od roku produkują piwo AleBrowar, chcą w tym roku wybudować własny zakład. Młodzi inwestorzy zapewniają, że browar powstanie w województwie pomorskim.

Fot. alebrowar.pl

Fot. alebrowar.pl

– Budujemy się. Własny browar od początku był naszym celem. Jest on kolejnym etapem rozwoju idei piwowarstwa rzemieślniczego, z którą się identyfikujemy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie udoskonalać nasze piwa i oferować  najwyższą jakość – pisze na stronie Alebrowar.pl Bartek,  jeden ze współwłaścicieli nowej piwnej marki.

– Jednym z kluczowych celów stawianych przed nową inwestycją jest dostosowanie linii produkcyjnej dla potrzeb eksportu. W tej chwili ograniczenia technologiczne  uniemożliwiają nam  rozszerzanie kanałów dystrybucji zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nasz browar powstanie na Pomorzu. W chwili obecnej mamy gotową koncepcję oraz projekt architektoniczny browaru. Skupiamy się na wyborze jednej z dwóch najdogodniejszych lokalizacji, obie są umiejscowione w granicach województwa pomorskiego. Rozpoczęcie budowy planujemy na początek 2013 roku, pierwsze piwa mają zjechać z linii rozlewniczej nowego zakładu już rok później – wyjaśnia inwestor.

Na pomysł uruchomienia własnej linii produkcyjnej piwa trzej młodzi piwosze wpadli dwa lata temu. Na początku 2012 roku powstał AleBrowar, nowa inicjatywa kontraktowa na polskim rynku.

– Na razie nie mamy kadzi, fermentatorów czy linii rozlewu – mamy za to chęci i umiejętności, które pozwoliły stworzyć niepowtarzalne piwa. Może zabrzmi to trochę górnolotnie ale w tym przedsięwzięciu nie brakuje także misji. AleBrowar ma być częścią rewolucji, która zmieni oblicze piwnej sceny w naszym kraju. Żyjemy w ciekawych czasach, czas na ciekawe piwa – piszą Bartek, Michał i Arek.

Fot. alebrowar.pl

Fot. alebrowar.pl

Na razie piwo lęborczan powstaje w rodzinnym browarze Stanisława i Chrystiana Czarneckich w Gościszewie, który działa od  1991 roku i od początku swej produkcji słynie z wprowadzania do browaru technologii stosowanych dotychczas tylko w piwowarstwie domowym. Jako jedni z pierwszych w kraju Czarneccy zastosowali refermentację w butelce, wprowadzili na rynek piwo niefiltrowane, a ich weizen powstaje z użyciem skórki pomarańczy. Tam właśnie z linii technologicznej korzystają producenci z Lęborka, którzy wypuścili już na rynek kilkanaście rodzajów piwa AleBrowar. Można je kupić w wybranych sklepach i barach. Teraz trzej śmiałkowie chcą zorganizować produkcję we własnym, zbudowanym od podstaw browarze.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Kot pisze:

    Panowie – życzę powodzenia, okazuje się że jednak w Lęborku ktoś myśli. Będę wspierał was pijąc regionalne piwo.

Dodaj komentarz