Mobilne czytelnie. Kilkaset książek pojawi się w gdańskich tramwajach

02 stycznia 2013r. | Drukuj

Gdańskie tramwaje zmienią się w mobilne czytelnie. Z udostępnionych w pojazdach książek korzystać będą mogli w czasie jazdy wszyscy pasażerowie. Kilkaset tytułów przekazanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku pojawi się we wszystkich gdańskich tramwajach typu PESA.

Już od jutra okazją do częstszego kontaktu z książką stanie się podróż gdańską komunikacją miejską. Kilkaset tytułów przekazanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku pojawi się we wszystkich gdańskich tramwajach typu PESA. Dzięki temu pojazdy zamienią się w mobilne czytelnie, zaś pasażerowie będą mogli lekturą umilić sobie przejazd – niezależnie czy będzie on trwać 6 minut, czy więcej (czas przejazdu najdłuższą trasą – Łostowice-Świętokrzyska – Jelitkowo – wynosi ok. 60 minut).

fot. www.zkm.pl

fot. www.zkm.pl

Mobilne czytelnie mogą śmiało konkurować z niejedną „tradycyjną” biblioteką: PESY to pojazdy nowoczesne, niskopodłogowe i klimatyzowane. Nad bezpieczeństwem czytelników czuwa też monitoring wewnętrzny. A o właściwym przystanku przypominają, nawet tym najmocniej zaczytanym, zapowiedzi głosowe. W każdym tramwaju znajdą się dwie torby wypełnione książkami o zróżnicowanej tematyce. Tramwaje – biblioteki będą również specjalnie oznakowane.

Biblioteka Narodowa alarmuje: ponad połowa Polaków nie czyta żadnych książek. Najczęstszą wymówką jest brak czasu. Tymczasem naukowcy przekonują, że czytanie książek jest tak samo korzystne dla zdrowia jak uprawianie sportu. Nie tylko podwyższa intelekt i rozwija słownictwo, ale też wspaniale wpływa na kondycję psychofizyczną czytelnika. Czytanie książek obniża również stres – wystarczy zaledwie 6 minut czytania dziennie, żeby o 2/3 obniżyć poziom stresu.

 


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz