GK

Od pierwszego stycznia obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. W okręgu słupskim zmiany dotknęły dwa sądy.

GK
GK

Przepisami rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dniem 1 stycznia 2013 roku, 79 sądów rejonowych w których pracuje do dziewięciu sędziów włącznie zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich sądów.

W okręgu słupskim rozporządzenie dotyczy dwóch sądów – w Miastku i Bytowie. Od wczoraj pierwszy z nich jest wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Słupsku, a drugi Sądu Rejonowego w Lęborku.

Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa – sąd w danej miejscowości, będzie teraz wydziałem zamiejscowym, większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy, czy biura podawcze. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów. Pracownicy administracyjni zasilą wydziały orzecznicze wymagające wzmocnienia.

Przyczyną wprowadzenia tego rozporządzenia jest chęć równomiernego obciążenia pracą sędziów, a tym samym krótszy czas oczekiwania na rozstrzyganie spraw.

Zmiany spowodują również likwidację stanowisk funkcyjnych i w administracji. Resort chce bowiem mniejszego zbiurokratyzowania i rozdrobnienia sądownictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.