Łukasz Grzędzicki: mamy Bogu za co dziękować

31 grudnia 2012r. | Drukuj

W jaki sposób Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zamierza w najbliższym roku propagować język, kulturę i dziedzictwo Kaszub? Odpowiada Łukasz Grzędzicki, Prezes Zrzeszeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Planów mamy bardzo wiele: m. in. zorganizowanie XV Zjazdu Kaszubów we Władysławowie, XII Dyktanda Kaszubskiego w Szymbarku, XXXV Kaszëbsczé Bôtë Pod Żôglama, Dzień Jedności Kaszubów w Kościerzynie i wiele innych.

W dniach 10-17 marca Zrzeszenie organizuje Pielgrzymkę do Ziemi Świętej, której przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel. Podczas tej pielgrzymki ważnym wydarzeniem będzie odsłonięcie tablicy z tekstem Magnificat w języku kaszubskim w sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karem. Przedsięwzięcie to oprócz wymiaru modlitewnego ma skłonić do refleksji nad tym co społeczności kaszubskiej udało się osiągnąć po 1989 r. , a Kaszubi w moim przekonaniu mają Bogu za co dziękować. Taka zaduma jest też potrzebna jeśli roztropnie chcemy wykorzystać szanse jakie niesie nam przyszłość.

Fot. GK

Fot. GK

Kolejnym istotnym punktem są szkolenia przygotowujące do wprowadzenia nazw miejscowości w języku kaszubskim. Na początku 2013 r. Główny Urząd Statystyczny ma podać szczegółowe wyniki spisu powszechnego ludności i listę gmin, w których odsetek mieszkańców mówiących po kaszubsku jest na tyle wysoki, że można tam bez konsultacji społecznych wprowadzić nazwy miejscowości w języku kaszubskim. Przed kilkunastoma kolejnymi gminami pojawi się szansa pokazania swojego kaszubskiego charakteru i bogactwa. Chcemy w tym pomóc, podzielić się doświadczeniem i wiedzą tak aby mieszkańcy tych wspólnot ze zrozumieniem skorzystali z tych możliwości. Z czasem gmin z kaszubskimi nazwami miejscowości będzie znacznie więcej, to powinno być normą w naszym ciekawym regionie.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. REDZANIN pisze:

    CHCEMY NAZW KASZUBSKICH W GMINIE WEJHEROWO.

  2. REDZANIN pisze:

    KIEDY BĘDĄ TABLICE PO KASZUBSKU W GMINIE WEJHEROWO?

Dodaj komentarz