Historia niezwykłego napoju, który zmienił świat

18 grudnia 2012r. | Drukuj

Coca-cola jest jedną z najbardziej znanych marek napojów bezalkoholowych na świecie. Historia Coca-coli rozpoczyna się w 1886 roku w Atlancie. Twórcą receptury był amerykański farmaceuta John Pemberton. W pierwszym roku produkcji sprzedawano dziennie 9 szklanek, współcześnie średnio ponad miliard butelek.

436px-Cocacola-5cents-1900

Fot. blogspot.com/Reklama Coca-coli z 1900 roku.

Historia zaczyna się podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Pemberton zostaje ciężko ranny, a w trakcie leczenia uzależnia się od morfiny. To  daje początek stworzenia leku na bazie liści koki i orzechów kola. W swoim laboratorium w Atlancie wynalazł specyfik na ukojenie nerwów. Tak zaczyna się historia napoju, który odmienił życie ludzi na całym świecie. Nazwę „Coca-Cola” stworzył Frank Robinson, wspólnik i księgowy doktora Pembertona. To on wykaligrafował słynny znak towarowy o charakterystycznym kroju pisma. Z początku sprzedaż napojów nie przynosiła większych zysków. Dzięki zabiegom marketingowym prowadzonym przez firmę Asę Candlera sprzedaż coca-coli przynosiła ogromne dochody, by w 1912 roku osiągnąć przychód w wysokości 50 mln dolarów. Kształt butelki nie był przypadkowy, miała nawiązywać do owoców koli, ale na skutek jakiegoś przedziwnego zdarzenia przypominała strąk kakaowca. Do Europy napój przywędrował wraz z wojskiem amerykańskim pod koniec drugiej wojny światowej. W Polsce napój został zaprezentowany na Targach Poznańskich w 1957 roku. Dostępność Coca-coli w Polsce była ograniczona, można było ją kupić jedynie w sklepach sprzedających za waluty. Dopiero w 1972 roku władze PRL podpisały umowę z koncernem, dając tym samym początek produkcji napoju. Obecnie Coca-Cola orzeźwia i cieszy ludzi w ponad 200 krajach na całym świecie.


Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz