fot. Budynek Straży Miejskiej, gdzie znaleziono niewybuch/GK

Na terenie Straży Miejskiej w Rumi przy ulicy Abrahama trwają od dłuższego czasu prace remontowe. Robotnicy podczas ocieplania budynku odnaleźli w tym tygodniu niewybuch. Na miejsce przyjechali saperzy, a teren został odgrodzony.

fot. Budynek Straży Miejskiej, gdzie znaleziono niewybuch/GK
fot. Budynek Straży Miejskiej, gdzie znaleziono niewybuch/GK

Podczas prac związanych z ociepleniem budynku przy ul. Abrahama – budynek Straży Miejskiej – robotnicy wykopali ok. godz. 11.00 niewybuch radzieckiego granatu moździerzowego kalibru 82 mm z czasów II Wojny Światowej. – Niewybuch, czyli granat wystrzelony z moździerza upadł w tym miejscu i nie zdetonował się. Leżał kilkadziesiąt lat w ziemi na głębokości ok. 70 cm. Był pozbawiony zapalnika i zardzewiały. Ten brak zapalnika upodobnił go do niemieckiej, małej bomby lotniczej, za którą początkowo ten granat uważałem – mówi komendant Straży Miejskiej w Rumi, Roman Świrski. – Dopiero gdy saperzy wyciągnęli niewybuch z wykopu – mogli go precyzyjnie ocenić. Amunicja moździerzowa jest najbardziej niebezpieczną jeśli chodzi o niewybuchy, ponieważ posiada najprostsze mechanizmy kontaktowe w zapalniku i nigdy dokładnie nie wiadomo, który z elementów nie zadziałał, pozostawiając granat w nie zmienionej formie – dodaje Świrski.

fot. GK
fot. GK

Po wstępnym rozpoznaniu sprawy komendant postanowił zabezpieczyć teren oraz osoby przebywające w pobliżu. Ruch samochodów ulicą Abrahama został wstrzymany. – Niewybuch zabezpieczyli funkcjonariusze Straży Miejskiej otaczając miejsce znaleziska taśmą ostrzegawczą. Wydzieliłem jednego strażnika, który objął posterunek w pobliżu niewybuchu nie dopuszczając osób do zamkniętej strefy. Po zgłoszeniu niewybuchu do jednostki saperów za pośrednictwem Komisariatu Policji w Rumi, powiadomiłem pracowników budynków przy ul. Abrahama 17 i 15 o niewybuchu i zapowiedziałem kilkunastominutową ewakuację podczas akcji usuwania, o czym zdecydowała powiadomiona o zdarzeniu Burmistrz Rumi. Usunięcie granatu nastąpiło między godz. 13.30, a 13.50 przy zamkniętej dla pojazdów i pieszych ulicy Abrahama i w tym czasie ewakuowano administrację oraz personel sklepu „Żabka” – relacjonuje zdarzenie komendant Straży Miejskiej w Rumi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.