Kolejna gmina postawi tablice z kaszubskimi nazwami

06 grudnia 2012r. | Drukuj

Po Stężycy, Chmielnie, Sierakowicach, Linii, Sulęczynie, Bytowie, Szemudzie i Kartuzach – przyszła pora na Kościerzynę. Także w tej kaszubskiej gminie staną wkrótce tablice z kaszubskimi nazwami miejscowości.

Fot. GK

Aż 97 % mieszkańców gminy Kościerzyna popiera pomysł wprowadzenia polsko-kaszubskich tablic drogowych z nazwami miejscowości. Właśnie zakończyły się konsultacje w tej sprawie, które przeprowadzono w 53 miejscowościach. Gminni urzędnicy przepytali ponad 2 tys. osób.  Niemal wszyscy twierdzą, że tablice, które stoją już w ośmiu gminach, będą świetną promocją Kaszub i atrakcją turystyczną. Co najważniejsze jednak – będą umacniać i podkreślać kaszubską tożsamość. Uchwałę w tej sprawie podejmie Rada Gminy Kościerzyna na posiedzeniu 11 grudnia. Potem opinię wyda wojewoda i wreszcie zgodę da minister administracji i cyfryzacji.

Fot. GK

Odsłonięcie tablic zaplanowano na wiosnę, prawdopodobnie na Dzień Jedności Kaszubów, czyli 19 marca przyszłego roku. Samorząd nie będzie musiał płacić za wymianę tablic z kaszubskimi nazwami miejscowości. Ich koszt pokryje budżet państwa, bo gwarantuje to ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz