Zamek w Łapalicach zostanie dokończony? Właściciel walczy

24 listopada 2012r. | Drukuj

Ważą się losy kaszubskiego zamku w Łapalicach koło Kartuz. Właściciel walczy o zgodę na dokończenie niezwykłej budowli, w której ma powstać pensjonat.

Fot. suleczyno.com

Budowę domu z pracownią w Łapalicach rozpoczął ponad o 20 lat temu gdański rzeźbiarz, Piotr Kazimierczak. Pierwotnie miał to być po prostu dom jednorodzinny. Fantazja inwestora nie znała jednak granic.  Budowla rozrosła się do rozmiarów prawdziwego zamku z dwunastoma basztami o łącznej powierzchni 5 tys. m2. Potem nadeszły kłopoty, ponieważ inwestorowi skończyły się pieniądze, zaś nadzór budowlany zakwestionował budowę bez uzgodnień architektonicznych i wymaganych pozwoleń. Wreszcie Piotr Kazimierczak otrzymał decyzję o nakazie rozbiórki zamku. Długie lata trwały sprawy w sądach i urzędach, a w tym czasie niezwykły obiekt stał się jedną z atrakcji środkowych Kaszub. Po długich staraniach właściciela, w maju tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach zatwierdził projekt na dokończenie  słynnego zamku w Łapalicach. Właściciel planował otworzyć w zamku pensjonat. Teraz jednak zgody na budowę  nie wyraża Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

– Projekt nie zawierał wszystkich rozwiązań i uzgodnień, które powinny się w nim znaleźć. Miał to być pensjonat, a skoro tak, w naszej opinii winny być opracowane także wszystkie projekty branżowe, instalacje elektryczne, kominy, klimatyzację, a ten projekt tak szczegółowych rozwiązań nie zawierał – powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Stosik, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. On też uchylił pozytywną decyzję powiatowego nadzoru budowlanego.

Właściciel obiektu będzie jednak nadal walczył o zgodę na dokończenie budowli. Właśnie  odwołał się od tego decyzji wojewódzkiego inspektora i wysłał dokumenty do Głównego Inspektora Budowlanego w  Warszawie. Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym roku – twierdzi inwestor. Jeśli dostanie zgodę na dokończenie budowy, na Kaszubach przybędzie kolejny pensjonat.

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie www.suleczyno.com


Opublikowano w: KartuzyRegionWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
  1. Jacek napisał(a):

    Sprawa jest prosta. Nadzór chce łapówkę.

  2. Małgorzata napisał(a):

    uwielbiam ogladać ten zamek,żałuję ,że nie jestem obrzydliwie bogata bo chętnie bym dokończyła ,porywają mnie tacy ludzie.Mam nadzieje że ktoś sie jednak znajdzie ,budowla wymaga nakładów ale jest w dobrym stanie

  3. Lukrecja napisał(a):

    Dla mnie zamek wygląda, jak z piekła rodem

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze