Chcą przywrócić ginące gatunki zwierząt i roślin

19 listopada 2012r. | Drukuj

Naukowcy z całej Polski pracują w Swołowie nad odtworzeniem starych pomorskich gatunków fauny i flory. Finansowany przez Unię Europejską program reintrodukcji zwierząt i roślin ma zachęcić pomorskich rolników do hodowli i uprawy gatunków, którym  grozi zagłada.

Choć na pierwszy rzut oka to zwykła owca. W rzeczywistości to owca pomorska, zwana także kaszubską, której jeszcze niedawno groziło wyginięcie. Kilka lat temu populacja tego gatunku liczyła zaledwie dwa tysiące osobników. Dziś dzięki pracy naukowców, genetyków i hodowców populacja owcy pomorskiej wzrosła do ponad ośmiu i pół tysiąca sztuk. Niestety to dopiero początek żmudnego procesu ratowania starych pomorskich ras zwierząt.

Fot. dote.com.pl

Kolejnym krokiem naukowców i hodowców, którzy tej jesieni spotkali się w podsłupskim Swołowie, jest przygotowanie programu reintrodukcji pomorskich gęsi, kur zielononóżek  i koni sztumskich. Na razie pomorskie rasy, którym grozi wyginięcie, można spotkać jedynie w muzealnych zagrodach w Swołowie. Zdaniem specjalistów największym problemem będzie przekonanie pomorskich rolników do hodowli starych ras zwierząt.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zajmuje się nie tylko reintrodukcją fauny, ale i flory. Przyrodnicy chcą między innymi odtworzyć stare pomorskie gatunki drzew owocowych i  krzewów ozdobnych.


Opublikowano w: SłupskWiadomości LITE
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz