Trwają prace archeologiczne przy Placu Pokoju

17 września 2012r. | Drukuj

Pod koniec sierpnia br. rozpoczęły się badania archeologiczne kolejnego fragmentu kwartału dawnej zabudowy przy Pl. Pokoju w Lęborku. Rejon ten znajduje się w granicach dawnego miasta lokacyjnego, stąd konieczność przeprowadzenia takich badań.

fot. Sławomir Łukaszuk

Obecne prace objęły fragment pierzei graniczący z PL. Pokoju i ul. Waryńskiego. Prace wykonuje Agencja „DART” Jacek Gzowski z Gdańska. Firma ma 12 miesięcy na przeprowadzenie badań, a potem w ciągu 6 miesięcy sporządzi dokumentację. Oczom przechodniów ukazały się już piwnice domów, które stały niegdyś w tym miejscu. Archeolodzy, podobnie jak w przypadku wcześniej przebadanego fragmentu terenu, znaleźli trochę przedwojennej ceramiki i innych przedmiotów. Z punktu widzenia badaczy nie są to szczególnie cenne znaleziska, archeolodzy liczą jeszcze na starsze znaleziska – na obszarze dawnych podwórek za niegdysiejszymi kamienicami.

Wiosną tego roku przeprowadzone zostały badania archeologiczne pierwszego fragmentu kwartału, graniczącego z ul. Armii Krajowej i Pl. Pokoju. Prace wykonywała Firma Archeologiczna „ARTEFAKT” z Radomska. Mieszkańcy mogli przyjrzeć się efektom prac archeologów i zobaczyć dobrze zachowane piwnice – pozostałości przedwojennych kamienic. Znalezione zostały przedmioty codziennego użytku, odkryto pochodzące z wcześniejszych wieków palenisko. Firma Artefakt przygotowuje sprawozdanie z przeprowadzonych prac archeologicznych.

W kwartale przy pl. Pokoju wydzielonych zostało 10 nieruchomości gruntowych, które przeznaczone są po przebadaniu archeologicznym do sprzedaży i zabudowy.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz