Jedyne takie w kraju pokazy lotnictwa

11 sierpnia 2012r. | Drukuj

Samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Pilotaż indywidualny i zespołowy, prezentacja elementów działań zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo – ratowniczych. To wszystko będzie można zobaczyć na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem w Darłowie. Pokazy będzie można oglądać z plaży wschodniej.

fot. Z przygotowań do pokazu/kpt. mar. Mariusz Kalinowski

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 12.00, na darłowskim rynku rozpoczną się uroczystości związane z prezentacją nowego sztandaru 44. Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 50-letnią historią lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie. O godzinie 14.00 odbędą się jedyne w kraju pokazy lotnicze nad morzem. Przewidziane na blisko 2 godziny loty będzie można obserwować z plaży, po wschodniej stronie główek portu w Darłowie. Pokazy rozpoczną samoloty Sił Powietrznych Szwecji JAS 39 Gripen, następnie w powietrzu zobaczymy samoloty polskich Sił Powietrznych Su-22 i MiG-29 oraz śmigłowiec Mi-24 z Wojsk Lądowych.

Około godziny 14.30 rozpocznie się blok morskich pokazów. Otworzy go śmigłowiec pokładowy SH-2G. Jego załoga zaprezentuje między innymi elementy pilotażu wykorzystywane podczas działań zwalczania okrętów podwodnych i radiolokacyjnego wskazywania celów. Następnie w indywidualnym pilotażu zobaczyć będzie można śmigłowiec Mi-2. Kolejnym elementem pokazów będzie pilotaż zespołowy oraz elementy działań poszukiwawczo ratowniczych w wykonaniu załóg samolotów patrolowo – rozpoznawczych Bryza.

Po ich zakończeniu załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R zaprezentuje operację podjęcia rozbitka z wody i przekazania go na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Tajfun, a załoga śmigłowca Mi-14PŁ – elementy działań zwalczania okrętów podwodnych. Pokazy zakończą zespołowo samoloty i śmigłowce 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

 44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze