Pszczelarz z Wejherowa z misją

09 maja 2012r. | Drukuj

Co wiemy o pszczołach i dlaczego tak mało. W Wejherowie pszczelarz, Jerzy Stankiewicz zaprosił na swoją działkę ogrodniczą dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, aby pokazać im życie pszczół i proces powstawania miodu. Dzieci ku uciesze pana Jerzego wyniosły z lekcji bardzo dużo informacji.

www.wejherowo.pl

Zorganizowane przez Jerzego Stankiewicza, pszczelarza z Wejherowa, spotkanie z dziećmi przyniosło dużo pożytku. Jak sam mówi – zależy mu na promocji pszczelarstwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Niepokoi go że młodych nie interesuje pszczelarstwo a średnia wieku pszczelarza w Polsce wynosi 67 lat. – Gdy na zebraniu koła pszczelarskiego poruszyłem problem szkolenia i edukowania młodego pokolenia proponując ten temat do zadań rocznych koła, to mnie skrytykowano, że porywam się z motyką na księżyc. W pierwszym odruchu odpuściłem, ale po jakimś czasie zmieniłem zdanie. Zachęciła mnie do tego wnuczka zadając wiele pytań odnośnie pszczół. Kiedy pochwaliła się w klasie, że dziadek jest pszczelarzem i ma pszczoły, to dzieci wspólnie z wychowawczynią postanowiły przyjść na działkę, by zobaczyć jak pracują pszczoły i jak powstaje miód – dodaje Jerzy Stankiewicz.

Pszczelarz pokazał jak należy ubierać się do pracy przy ulach i jak się zadymia ule, aby obłaskawić pszczoły broniące swojego dobytku. Największe wrażenie wywołał szklany ul, w którym można było bezpiecznie obserwować zachowanie żywych owadów. Dzieci dotykały szyby. Były zdziwione ciepłem wytwarzanym przez pszczoły. Każde dziecko miało okazję założyć kapelusz pszczelarza z siatką oraz popróbować smaku miodu i smacznego napoju – wody z miodem i cytryną.

Jerzy Stankiewicz przekazał milusińskim wiele interesujących informacji o życiu pszczół m.in., że pracują w zasięgu od 1,5 do 2 km od ula a lecąc po nektar z kwiatów do miejsca pożytku potrafią rozwinąć prędkość do 40 km na godzinę. Wiosną i latem pszczoła-pracownica żyje ok. 35-40 dni a każdego dnia musi wykonać ok. 8-10 lotów. Zaś królowa żyje średnio od 3 do 5 lat. Dzieci zadawały wiele pytań i widać było, że pomysł na lekcję w pasiece okazał się strzałem w dziesiątkę.

Dzieci z lekcji były bardzo zadowolone. Forma w jakiej się odbyła jest jedną z najlepszym metod nauczania.- Opowiadanie dzieciom o pszczołach w szkole, to trochę za mało, aby zrozumiały funkcjonowanie i zwyczaje pszczół. Uznałam, że dzieciom trzeba pokazać pszczoły z bliska. To co, zobaczyły w pasiece, jak żyją pszczoły, jak wygląda ul, jak powstaje miód i jakie ma korzyści zdrowotne, jest dla nich dużym przeżyciem. Bo dotychczas wiedziały tylko, że pszczółka może użądlić i trzeba przed nią uciekać – mówi nauczycielka Katarzyna Budnik – Jestem pewna, że gdy następnego dnia zapytam o to co, co tu widziały i o czym była mowa, będą pamiętały bardzo dużo. Dzieci zaskoczyło to, że dla pszczół tak ważna jest czystość środowiska. Wiedzą już, że tam gdzie są pszczoły i raki, to środowisko naturalne nie jest zatrute.

Galeria

www.wejherowo.pl


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz