13 lat na morzu, lądzie i w powietrzu. Polska w NATO

12 marca 2012r. | Drukuj

12 marca 1999 roku Polska przystąpiła do NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Przystąpienie do NATO było koniecznością spełnienia wielu warunków przez Polskę.

nato.int

Polska przystępując 13 lat temu do NATO musiała zmienić system kontroli ruchu powietrznego, wyposażyć samoloty i obronę powietrzną w urządzenia identyfikacji „swój-obcy” oraz zapewnić bezpieczną łączność. „Zgodnie z Traktatem, najważniejszym celem organizacji jest zagwarantowanie wolności i bezpieczeństwa każdemu państwu członkowskiemu w znaczeniu politycznym i wojskowym. Obowiązuje zasada solidarności członków. Atak skierowany przeciwko jednemu państwu członkowskiemu równoznaczny jest z atakiem na cały Sojusz” – Art. 1 Traktatu Waszyngtońskiego. Polska traktuje priorytetowo udział w operacji ISAF. W Afganistanie Polacy obecni są od wiosny 2002 r. Od 2007 systematycznie zwiększamy nasze zaangażowanie. Z poziomu ok. 200 żołnierzy wzrosło ono w kwietniu 2009 r. do 2000 żołnierzy (oraz dodatkowo odwód liczący 200 żołnierzy). Pod względem liczebności żołnierzy Polska zajmuje 7 miejsce. Kolejna operacja prowadzona przez NATO, w której uczestniczy Polska to patrolowanie akwenu Morza Śródziemnego.

W ramach AOE (Operacja „Active Endeavour”) głównymi zadaniami jest monitorowanie bezpieczeństwa żeglugi na głównych szlakach komunikacyjnych Morza Śródziemnego i akwenów do niego przyległych, wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w ruchu morskim i udaremnianie prób wspierania organizacji terrorystycznych, przede wszystkim przemytu uzbrojenia, w tym broni masowego rażenia i materiałów radioaktywnych; zapobieganie aktom łamania prawa, takim jak nielegalna imigracja, czy przemyt narkotyków. Polska Marynarka Wojenna już pięciokrotnie uczestniczyła w operacji Active Endeavour. Dwukrotnie brał w niej okręt podwodny ORP „BIELIK” (2005 r. i 2006/2007 r.), dwukrotnie fregata rakietowa ORP „Gen. K. PUŁASKI” (w 2006 r. i 2008 r.) i raz okręt podwodny ORP „KONDOR” (2008/2009). Nieodzownym elementem działania polskich sił morskich w międzynarodowych operacjach bojowych jest oczyszczanie dna Bałtyku z niebezpiecznych materiałów zagrażających bezpieczeństwu żeglugi.

Do NATO przystąpiło już 28 krajów.


Opublikowano w: Bez kategorii
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz