Leci ogromna asteroida. Najnowsze zdjęcie!

08 listopada 2011r. | Drukuj

Asteroida o średnicy 400 metrów przeleci w pobliżu Ziemi, ale niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone – zapewnia amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która publikuje najnowsze zdjęcie obiektu.

Olbrzymia asteroida przeleci obok Ziemi dziś (w środę) krótko po północy czasu polskiego. – Trajektoria asteroidy 2005 YU55 jest bardzo dobrze znana dzięki wcześniejszym obserwacjom optycznym oraz radarowym i nie istnieje żadne ryzyko kolizji tego obiektu z Ziemią lub Księżycem – powiedział ekspert NASA Don Yeomans.

fot. nasa.gov.com

Obserwatorium w kalifornijskim Goldstone wykonało kolejne zdjęcia przelatującego w okolicy Ziemi 400-metrowego obiektu. Ostatnie zarejestrowane tego typu zjawisko, gdy asteroida była tak blisko Ziemi, miało miejsce w 1976 roku. Naukowcy obserwujący 2005 YU55 obliczyli trajektorię lotu, z której wynika, że kosmiczna skała zbliży się do Ziemi na odległość 324 600 km, czyli mniejszą, niż średnia odległość Księżyca od Ziemi – w kosmicznej skali obiekt będzie niezwykle blisko Ziemi.

Pierwsze zdjęcia tej skały pochodzą z 19 kwietnia tego roku. Wówczas naukowcom udało się ustalić, że kosmiczna skała zmierza w kierunku Ziemi. Obiekt oznaczony ma w przybliżeniu kulisty kształt i obraca się wokół własnej osi wykonując pełny obrót co 18 godzin. Naukowcy twierdzą, że pole grawitacyjne naszej planety nie wpłynie na tor lotu obiektu tak, by doszło do kolizji z Ziemią.

fot. nasa.gov.com


Opublikowano w: WiadomościZdjęcie tygodnia
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz