Sensacyjne zdjęcie stada fok

29 października 2010r. | Drukuj

Sensacyjne zdjęcie  fok szarych pokazała ekologiczna organizacja WWF Polska. W rezerwacie Mewia Łacha udało się sfotografować stado liczące 12 osobników, w tym foki, które urodziły się prawdopodobnie w tym roku na naszym wybrzeżu.

Zdjęcie zrobione pod koniec października, pochodzi z monitoringu prowadzonego w ramach projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” realizowanego przez WWF Polska we współpracy ze Stacją Morską w Helu.

Fot.: WWF Polska

Foka szara, niegdyś liczna na polskim wybrzeżu Bałtyku, została wytępiona przez człowieka na początku XX w. Obecnie znów pojawia się na naszych plażach i przybrzeżnych łachach, lecz wciąż brakuje miejsc, gdzie mogłaby znaleźć spokój. Foka jako zwierzę wodno-lądowe potrzebuje bowiem miejsca do odpoczynku i rozrodu. Nowe fotografie dowodzą, że foki zadomowiły się na naszym wybrzeżu na stałe.  

Rezerwat przyrody Mewia Łacha znajduje się nad Zatoką Gdańską przy ujściu wiślanej odnogi zwanej Przekopem Wisły do Bałtyku. Został utworzony w 1991 r., a  jego  powierzchnia wynosi 150 ha.   Rezerwat składa się z dwóch części – gdańskiej, na obszarze Wyspy Sobieszewskiej  i po wschodniej stronie Przekopu  Wisły w sąsiedztwie Mikoszewa.  Na piaszczystych łachach w rezerwacie, od trzech lat można obserwować małe stado morskich ssaków. Widywane jest 3-5 samic fok szarych i jeden samiec, a liczba ta stale wzrasta. Najwięcej, bo aż 15 fok,   obserwowano 19 lipca tego roku.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaPuckWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz