Nie będzie biogazowni?

12 czerwca 2011r. | Drukuj

Miała być najnowocześniejsza w Polsce i zachęcać do inwestowania niemieckie koncerny energetyczne. Na razie wywołała międzynarodowy skandal – biogazownia w Lęborku, która z powodu sporu o oddziaływanie na środowisko  być może nigdy nie powstanie.

W 2007 roku Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lęborku pozytywnie zaopiniował budowę biogazowni na obrzeżach miasta. Miało do niej trafiać ponad 75 tysięcy odpadów z powiatu lęborskiego. Mimo zielonego światła Sanepidu i miasta inwestycja jednak nie powstała. – Atrakcyjnie położoną działkę kupił niemiecki koncern, który postanowił wybudować w tym samym miejscu o połowę mniejszą i znacznie nowocześniejszą biogazownię. Do tej pory nie otrzymał jednak pozwolenia na tę wielomilionową inwestycję  – mówi mecenas Mirosław Rekowski, który reprezentuje inwestora. Podobnych bigazowni jest już kilkadziesiąt na terenie Niemiec. Bliźniaczą otwierała trzy lata temu sama kanclerz Angela Merkel. Po wielu miesiącach przygotowań do inwestycji i wydaniu ponad dwóch milionów złotych okazało się, że mimo wcześniej wydawanych pozytywnych decyzji, teraz na tej samej działce bigazownia stanąć już nie może. – Decyzja jest negatywna – mówi Zbigniew Barański, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lęborku. Niemiecki inwestor  nie rozumie zachowania lęborskiego inspektora sanitarnego, tym bardziej, że budowę biogazowni dwukrotnie pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.   Choć na inwestycję watrą 50 milionów złotych liczyły władze Lęborka, dziś nie bardzo wiedzą jak się zachować. Tymczasem konflikt o ekologiczną inwestycję ma nie tylko wymiar lokalny. Może wywołać także międzynarodowy skandal, ponieważ na otwarciu pierwszej z kilkunastu planowanych w Polsce biogazowni miała także pojawić się kanclerz Angela Merkel. Wiadomo już, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Burmistrz Lęborka zapowiada, że jeżeli miasto przegra sądowy spór, wówczas zgodzi się na budowę biogazowni nawet wbrew opinii Sanepidu.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz