Trzeba przenieść grób niemieckich lotników

25 maja 2011r. | Drukuj

Mieszkańcy Poddąbia w gminie Ustka alarmują, że po najbliższym sztormie fale odkryją szczątki dwóch niemieckich żołnierzy pochowanych na klifie. Grób z okresu II wojny światowej znajduje się w lesie tuż przy plaży w popularnym kurorcie.

fot. archiwum

W Poddąbiu o grobie przy plaży od lat krążą najróżniejsze legendy. Część mieszkańców twierdzi, że są tam pochowani radzieccy żołnierze, inni mówią, że to niemiecka mogiła. Zdaniem historyków, w tym Marcina Barnowskiego z Ustki, są tam pochowani dwaj niemieccy lotnicy. To najprawdopodobniej grób zestrzelonych dwóch lotników niemieckich, którzy w 1945 roku uciekali samolotem z lotniska w Redzikowie koło Słupska do Szwecji. Rosjanie zestrzelili  ich maszynę w pobliżu Poddąbia. Samolot wpadł do Bałtyku, a nazajutrz morze wyrzuciło na plaży dwa ciała.

Na polecenie Rosjan mieszkańcy pochowali Niemców na klifie. Ktoś od lat opiekuje się tym grobem. Problem w tym, że morze ciągle wdziera się w głąb lądu, a brzeg stromego klifu znajduje się zaledwie 5-6 metrów od pochówku. Mieszkańcy obawiają się, że wkrótce szkielety Niemców znajdą się na plaży. Aby uniknąć makabrycznego zdarzenia wójt gminy Ustka chce w ciągu dwóch tygodni zlecić ekshumację lotników. Ich szczątki mają być przeniesione na cmentarz w pobliskim Wytownie.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz