sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona główna Tagi PZPR

Tag: PZPR

Duszno i ciasno

W zamierzchłych czasach realnego socjalizmu odbywałem praktykę dyplomową w jednym z największych zakładów tamtych czasów. Zbierałem materiały do pracy magisterskiej zatytułowanej: „Opłacalność exportu w WSK Mielec”. Opiekował się mną szef działu finansowego, zacny, sympatyczny pan, notabene ojciec mego kolegi z liceum. Ale oprócz opiekunów merytorycznych byli także opiekunowie polityczni z ramienia rządzącej PZPR lub jej młodzieżowego ramienia, którym był ZMS (dla młodych - Związek Młodzieży Socjalistycznej). Pod koniec miesięcznej praktyki poprosił mnie na rozmowę (zapewne mieli to w obowiązkach), właśnie tenże polityczny opiekun, w której zarysował drogę mojej kariery zawodowej gdybym zdecydował się na podjęcie pracy w tym kluczowym dla miasta i regionu przedsiębiorstwie. Dowiedziałem się wówczas, że po odbytym stażu i kilku latach pracy mógłbym zostać kierownikiem sekcji, potem wydziału, a jakbym się sprawdzał to, kto wie, może i poszedłbym w dyrektory. Ale jesteś członkiem partii? – zapytał. Nie, nie jestem – odpowiedziałem - i nie zamierzam nim zostać. I w tym momencie jakby zeszło z mojego rozmówcy powietrze. Cała zarysowana przez niego droga moich awansów legła w gruzach, a rozmowa się urwała.

Gierek

Swego czasu nazwisko to budziło sprzeczne uczucia – i nadziei i zwątpienia. Potężny I sekretarz KC PZPR, który doszedł do władzy na fali robotniczych protestów grudnia 1970 roku, rozbudzając wiele społecznych oczekiwań, odszedł w niesławie na fali kolejnego, tym razem ogólnospołecznego, sprzeciwu roku 1980. 10 lat obcowania z Edwardem Gierkiem i jego żoną, stojącą w cieniu, ale zawsze przy nim, panią Stanisławą, obiegowo nazywaną Stasią, to szmat czasu.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...