Odnalezienie uszkodzonego okrętu podwodnego oraz udzielenie pomocy jego załodze to główny cel polsko-szwedzkiego ćwiczenia rozpoczynającego się dzisiaj na Bałtyku. W trakcie trzydniowej fazy morskiej manewrów marynarze z obu krajów będą doskonalić techniki ratownicze - udzielanie pomocy technicznej i medycznej oraz wykorzystywanie specjalistycznych pojazdów podwodnych. Kulminacyjnym momentem ćwiczenia będzie przeprowadzenie operacji ewakuacji załogi okrętu podwodnego.
Ciekawscy mogą po raz pierwszy zwiedzić okręt podwodny typu Kobben. Tym razem stoi on jednak na lądzie na terenie Akademii Marynarki Wojennej. Piątek, 30 listopada to Dzień Otwartej Uczelni.
W sobotę rano rozpoczął się transport okrętu podwodnego typu Kobben, z portu wojennego do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przewożony na platformie okręt, który waży 370 ton, będzie laboratorium dla studentów i atrakcją dla turystów.
Prawie 128 mln zł kosztować będą cztery dwunapędowe pociągi, które zakupi samorząd województwa pomorskiego. Napęd elektryczny i spalinowy pozwoli na łatwiejszą podróż i wyeliminuje...