sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona główna Tagi Kaszubi na świecie

Tag: Kaszubi na świecie

Kaszubi w Kanadzie. Otworzyli pierwszy taki skansen

Historia osadnictwa Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wówczas na pokładzie statku „Agda” w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowali tam mieszkańcy okolic Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości - Barry’s Bay, Roud Lake i Wilno.

Zaczarowana Czarnogóra

Ciągle mało znana Czarnogóra to piękny, malowniczy kraj pełen niespodzianek. Niewielka powierzchnia tego bałkańskiego państwa sprawia, że nawet podczas niedługiego urlopu jesteśmy w stanie poznać wszystkie jego zakątki.

Przyjechał Kaszuba z Winony

Ksiądz Paul Breza, kaszubski i polonijny działacz z Winony w USA, gdzie mieszka 5 tys. Kaszubów, gościł w Bytowie i Lęborku. Kraj przodków odwiedził na zaproszenie władz Bytowa, które nadały mu tytuł honorowego obywatela miasta.

Borneo Safari 2010

Czteroosobowa solidnie przygotowana ekipa wyruszyła z Kaszub do dalekiej Malezji na rajd w dżungli -Borneo Safari 2010.

Kaszubi w Palenque

Trwa kaszubska wyprawa do Meksyku. Sześć podróżniczek z Gdańska, Gdyni i Słupska przez ponad miesiąc wędruje po meksykańskich bezdrożach w poszukiwaniu śladów Majów...

Po tragedii

Nowe wiadomości z Holandii: ranny marynarz z Kościerzyny dochodzi do zdrowia. Ciało polskiego inżyniera z Gdyni przetransportowano do Polski - pogrzeb odbędzie się w Żukowie. Ekipom ratunkowym udało się podnieść z dna holownik „Fairplay 22”, który 10 dni temu zatonął w pobliżu Rotterdamu.

Ratujemy Rossę

Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku wsparła renowację polskiego pomnika na cmentarzu Rossa w Wilnie. Słynna nekropolia na Litwie jest od 250 lat miejscem spoczynku najwybitniejszych Polaków.

Kaszubski burmistrz w Kanadzie

David Shulist, działacz kaszubski i prezydent Wilno Heritage Society, został burmistrzem Madawaska Valley w prowincji Ontario. To pierwszy kaszubski samorządowiec, który kieruje miastem i gminą w Kanadzie.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Trzecie wydanie „Felix Cassubia”. Świąteczna płyta z kolędami kaszubskimi

„Felix Cassubia” - zbiór najpiękniejszych kolęd w nowej odsłonie. Właśnie ukazało się trzecie wydanie najpiękniejszych, profesjonalnie zaaranżowanych i nagranych w Studiu im. Czesława Niemena...