poniedziałek, 27 marca, 2023
Strona główna Tagi Kanonizacja Jana Pawła II

Tag: kanonizacja Jana Pawła II

Kaszubi wyruszają z pielgrzymką do Warszawy

Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski w specjalnym liście zwrócił się do Kaszubów z zaproszeniem do współuczestnictwa w Święcie Dziękczynienia. Tegoroczne uroczystości przypadają na wyjątkowy rok, rok kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kanonizacja

Wielkimi krokami zbliża się dzień 27 kwietnia, w którym to dwaj wielcy papieże zostaną ogłoszeni świętymi Kościoła Katolickiego. Odnoszę jednak wrażenie, że w naszej, polskiej debacie i propagandzie (a jakże!) jest mowa prawie wyłącznie o Janie Pawle II, a konsekwentnie, z małymi wyjątkami, pomijana jest postać Jana XXIII. Dzieje się tak również w polskim kościele. Gdy spojrzałem na okładki wychodzących w tym tygodniu tygodników to znajdywałem jedynie portrety JP II. Także Sejm RP w projekcie uchwały poświęconej temu wydarzeniu skupił się wyłącznie na naszym rodaku co i tak wywołało kontrowersje i sprzeciw partii Palikota i SLD, więc w rezultacie jej uchwalenie zostało odłożone. A telewizyjna „rozmowa” na ten temat pomiędzy profesorami Hartmanem i Niesiołowskim była żenująca i urągała wszelkim regułom merytorycznej dyskusji. Szkoda, że tak marnotrawimy czas na czcze wymiany ciosów zamiast skupić się na pogłębionej refleksji nad dorobkiem i wpływem na bieg historii obydwóch, już za parę dni, świętych.
2,137FaniLubię
304ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Zapomniana historia strajków szkolnych na Kaszubach

To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...