Z obowiązujących przepisów prawa wynika, że gmina ma prawo odmówić wypłaty 1000 zł becikowego kobietom, które nie były pod opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza powoduje, że część kobiet nie z własnej winy traci prawo do otrzymania becikowego. Jednakże najnowsze orzecznictwo sądowe nakazuje w takich sprawach brać pod uwagę datę, w której kobieta zarejestrowała się na wizytę u lekarza. Dużą szansę na otrzymanie becikowego mają także osoby, które o byciu w ciąży dowiedziały się po 10. tygodniu.
Dotychczas organy podatkowe zgadzały się, że wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, na potrzeby tej działalności, mogą być kosztami podatkowymi. Niestety, w najnowszych interpretacjach Minister Finansów prezentuje bardziej restrykcyjne stanowisko - w jego ocenie, jeżeli podatnik przed otworzeniem działalności gospodarczej poniósł wydatki niezbędne do zdobycia uprawnień zawodowych, to nie mogę być one zaliczone przez niego do kosztów podatkowych.
Użytkowanie wieczyste jest w Polsce nadal bardzo powszechną formą dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Popularność zawdzięcza m.in. temu, że zapewnia użytkownikowi wieczystemu zakres uprawnień zbliżony do sytuacji właściciela, przy czym opłata związana z tym prawem jest rozłożona w czasie.
Od kilku lat obowiązują przepisy pozwalające uzyskać wynagrodzenie od tzw. przedsiębiorstw przesyłowych za zajęcie części nieruchomości. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się transformatory, linie energetyczne, czy rury należące do przedsiębiorstw wodociągowych lub gazowych, mają prawo do żądania od tych przedsiębiorstw wynagrodzenia za korzystanie z części ich działek. W tym celu należy ustanowić tzw. służebność przesyłu.
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...