sobota, 22 stycznia, 2022
Strona główna Tagi Big data

Tag: big data

Internet. Dobrodziejstwo czy nieszczęście naszej cywilizacji?

Barack Obama w październikowym (2016 r.) wywiadzie dla „Wired” otwarcie mówił o obawach przed zagrożeniem ze strony hakerów finansowanych przez wrogie państwa (i nie tylko), którzy za pomocą sztucznej inteligencji mogliby przejąć kontrolę nad systemami elektrowni czy nad bazami głowic atomowych w Stanach Zjednoczonych. „Dzisiejszy model funkcjonowania Internetu jest jakby stworzony dla dyktatury. Przywileje internetowych korporacji i samowola służb specjalnych naprawdę zagrażają wolności i demokracji” - to słowa Wojciecha Orlińskiego w jego artykule „Strzały z Internetu” (Polityka nr. 1 . 3092). W niedawnej przeszłości Eric Schmidt (szef Google) i Jared Cohen (szef think tanku Google Ideas) w opublikowanej książce „The New Digital Age” przewidywali nadejście globalnego tryumfu demokracji, za sprawą upowszechnionego dostępu do Internetu. Dzisiejszy świat sprawia wrażenie odwrotu demokracji i to za  sprawą globalnego upowszechnienia dostępu do Internetu.

Kradzież tożsamości i niewolnictwo cyfryzacyjne

Świat obiegła informacja opublikowana między innymi przez portal Niebezpiecznik.pl, iż WikiLeaks ujawnił narzędzia stosowane przez CIA jako metody skutecznego inwigilowania systemów informatycznych. Według tej informacji, jest to „wyciek” o wiele bardziej niepokojący, niż wcześniej publikowane „informacje” Snowdena. Czy ta forma penetracji systemów dotyczy nas wszystkich, każdego człowieka korzystającego z urządzeń elektronicznych w naszym codziennym życiu?
2,137FaniLubię
306ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Rekordowe wyniki polskich portów morskich

O 9 procent wzrosła w minionym roku liczba przeładunków trzech portów morskich: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie – Świnoujściu. W polskich portach przeładowano łącznie...