piątek, 29 września, 2023
Strona główna Tagi Beata Szydło

Tag: Beata Szydło

Odejście premier B. Szydło w słabym stylu

Niespełna miesiąc temu rządzący obóz PiS chwalił się dokonaniami ostatnich dwóch lat.  Prezes i czołowi politycy partii rządzącej mówili o znakomitej Pani Premier. Jeszcze przed południem 7.12.2017 broniono jej murem w Sejmie. Były wyrazy solidarności, uściski, kwiaty itp. Ale tego samego dnia wieczorem (nie w nocy), B. Szydło musiała złożyć rezygnację z stanowiska premiera RP. Najbardziej obciąża ją łamanie Konstytucji RP i podstaw praworządności oraz izolacja Polski w Europie. Pozostanie program "500 plus".

Kontrowersyjne 100 dni rządu premier B. Szydło

Mija 100 dni aktywności rządu premier B. Szydło. Warto przypomnieć sobie program wyborczy PiS. Nic tam nie było o paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznianiu mediów publicznych, czy też o likwidowaniu służby cywilnej. Ale Pani premier rozlicza się z całkiem innych działań. Nie da się jednak nie zauważyć, spadku wiarygodności państwa polskiego w Europie i w świecie. Chyba nie tak, miało być.

Wyważona debata o Polsce w Parlamencie Europejskim

Po raz pierwszy w dziejach Unii Europejskiej zastosowano procedurę monitoringu praworządności w kraju członkowskim. Przedmiotem debaty w Komisji Europejskiej, a następnie w Parlamencie Europejskim (19.01.2016), stał się rząd polski. Rządzącym Polską postawiono zarzuty na tle naruszenia Konstytucji RP, ograniczania Trybunału Konstytucyjnego oraz upolitycznienia mediów publicznych. Premier B. Szydło odpierała wszystkie zarzuty.

Skromne wotum zaufania dla rządu B. Szydło

Zapewne dzień 18 listopada 2015 roku nie przejdzie do wielkiej historii Polski. Rządowi premier B. Szydło udzielono skromnego wotum zaufania (236 głosów). Pani premier poza posłami PiS udało się przekonać dodatkowo jednego posła. Expose często przypominało obietnice z kampanii wyborczej. Jak wykazali ekonomiści z opozycji brakuje na nie blisko 50 mld zł. Znamienne, że w tej debacie nikt nie pytał o kompetencje i dotychczasowe dokonania Pani premier. W 1997 roku nie przypadkiem pytano o to premiera prof. J. Buzka. Ale 100 dni, szybko zweryfikują wyborcze obietnic.

Kobiety walczące

Tego jeszcze nie było. Ani u nas, ani chyba na świecie. Trzy dzielne panie: Ewa Kopacz, Barbara Nowacka i Beata Szydło (alfabetycznie wymieniam – nie po wieku, urodzie czy mojej osobistej sympatii) stanęły do boju. Czy ktoś jeszcze waży się powiedzieć o nierównouprawnieniu płci pięknej? A może matriarchat puka do drzwi, panowie?
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Fot. Karol Stańczak

Rozpoczął się 763. Jarmark św. Dominika

Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających będzie czekała też Uliczka...