Szanowny dr Ryszardzie Stoltman, Szczeciński Stolemie! Z uwagą i pokorą przeczytaliśmy odpowiedź na nasz list, którego główną intencją nie było wskazanie na wielkość głazu, lecz na napis tam zamieszczony a szczególnie na jego czas przeszły wskazujący, że na tej ziemi mieszkali Kaszubi. Tłumaczenie Pana Prezesa jakoby odnosi się to do tych Kaszubów, co onegdaj mieszkali na tej ziemi od wieków jest niespójne, gdyż czy przyjezdni, ale też Kaszubi tu jednak mieszkają. Ale jeżeli nawet argumentacja Pana Prezesa ma być tą właściwą, to wówczas napis nie dostrzegając współcześnie mieszkających tu Kaszubów w swej idei ich lekceważy. Taka postawa nie jest do przyjęcia i stąd wyraziliśmy swoje stanowisko.
Nadal na ziemiach zachodnich i północnych trwa moda na upamiętnienie miejsc wiecznego spoczynku dawnych niemieckich mieszkańców tych ziem. Jest to pokuta i wyrzut sumienia za barbarzyńskie niszczenie w latach siedemdziesiątych minionego wieku niemieckich cmentarzy.
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...