piątek, 24 marca, 2023
Strona główna Tagi Andrzej Lewiński

Tag: Andrzej Lewiński

Nieunikniona przyszłość

Naukowcy ostrzegają, że już za 60 lat rozwój sztucznej inteligencji zacznie stanowić zagrożenie dla ludzkości. Nie można wykluczyć, że wirtualna świadomość może podjąć próbę przejęcia władzy nad światem. Zgodnie z oczekiwaniami do 2022 roku sztuczna inteligencja zacznie myśleć w 10% jak człowiek, zaś do 2075 roku osiągnie poziom wiedzy człowieka w 50%. Inni wizjonerzy przewidują, iż w 2025 roku ogólnie dostępny komputer osiągnie zdolność przetwarzania ludzkiego umysłu, zaś w 2050 roku uzyska zdolność przetwarzania wszystkich ludzkich umysłów razem wziętych (wg. Rafał Styczeń, prezes zarządu Ailleron SA). Czeka nas więc eksplozja sztucznej inteligencji.

Internet. Dobrodziejstwo czy nieszczęście naszej cywilizacji?

Barack Obama w październikowym (2016 r.) wywiadzie dla „Wired” otwarcie mówił o obawach przed zagrożeniem ze strony hakerów finansowanych przez wrogie państwa (i nie tylko), którzy za pomocą sztucznej inteligencji mogliby przejąć kontrolę nad systemami elektrowni czy nad bazami głowic atomowych w Stanach Zjednoczonych. „Dzisiejszy model funkcjonowania Internetu jest jakby stworzony dla dyktatury. Przywileje internetowych korporacji i samowola służb specjalnych naprawdę zagrażają wolności i demokracji” - to słowa Wojciecha Orlińskiego w jego artykule „Strzały z Internetu” (Polityka nr. 1 . 3092). W niedawnej przeszłości Eric Schmidt (szef Google) i Jared Cohen (szef think tanku Google Ideas) w opublikowanej książce „The New Digital Age” przewidywali nadejście globalnego tryumfu demokracji, za sprawą upowszechnionego dostępu do Internetu. Dzisiejszy świat sprawia wrażenie odwrotu demokracji i to za  sprawą globalnego upowszechnienia dostępu do Internetu.

Cyberatak na polski system finansowy

Na przełomie stycznia i lutego 2017 r. miał miejsce skoordynowany atak i rozprzestrzenienie się infekcji na niektóre banki poprzez stronę Komisji Nadzoru Finansowego (to informacje publikowane na wielu stronach internetowych). Teoretycznie oprogramowanie zabezpieczające powinno sobie poradzić z tego typu zagrożeniem. Był to przypuszczalnie atak typu tzw. APT (Advaced Presistent Threat). Jeżeli był to atak w wyniku, którego nieznani sprawcy uzyskali dostęp do roboczych stacji oraz serwerów w kilku bankach i wykradziono z nich dane – to powinno budzić niepokój.

Ochrona danych osobowych w dobie przemian

"Ochrona danych osobowych w dobie przemian" to tytuł konferencji, którą zorganizował Generalny Inspektor Ochrony Danych osobowych z okazji Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych. W tym roku mija 20 lat od uchwalenia przez Sejm RP ustawy o ochronie danych osobowych. Ustawa stanowi implementacje do prawa polskiego europejskich przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Przepisy ustawy nie są jedynymi prawnymi zapisami ochrony danych.

Ochrona Danych Osobowych. Historia, stan obecny i perspektywy przyszłości

Od odległych stuleci prawo regulowało różne aspekty prywatności życia człowieka i jego najbliższych. W szczególności dotyczyło to tej prywatnej sfery, którą nazywano mirem domowym. Już w prawie Starego Testamentu, czy w prawie starożytnego Babilonu, Egiptu, Grecji czy Rzymu znajdujemy zapisy regulujące prywatną sferę życia człowieka. Do powszechnych poglądów zalicza się teza, iż najstarszym zapisem dotyczącym prywatności życia jest norma zawarta w Misznie, najstarszej części Talmudu, według której: „nie można stawiać muru bliżej niż cztery łokcie od okien sąsiada”. Również należy wspomnieć o zapisie Mojżesza Majmonidesa z 1180 r. według którego:” krzywda wyrządzona przez bycie widzianym w prywatności jest szkodą prawną”.

Margaret Thatcher – Sława i chwała – refleksje po śmierci

Podjąłem temat Margaret Thatcher już w ciszy po kilku dniach od jej pogrzebu. Podjęta przez nią linia gospodarcza zwana „thatcheryzmem” jest nierozerwalnie związana z aktualnym stanem naszej gospodarki a tym bardziej z przemianami gospodarczymi naszych ostatnich lat. Ale najpierw kilka refleksji o życiu tej niezwykłej osoby, która na trwałe wpisała się w historię wielu państw jak i Polski. Rozmyślając o M. Thatcher nie sposób nie wgłębić się w jej dzieło, czyli jej opis dni spędzonych na „Downing Street”, najdłuższego okresu premierowania w historii Wielkiej Brytanii.

Mikołaj Kopernik, jego pochodzenie i związek z Pomorzem

W dniu 19 lutego minęła 470 rocznica urodzin Mikołaj Kopernika. Ten wybitny polski astronom, twórca dzieła „De revolutionibus orbium coelestinum”, w którym przedstawił i wygłosił heliocentryczną wizję Wszechświata. Dzieło Kopernika dokonało przełomu i stało się najważniejszą rewolucją naukową od czasów starożytnych.

Powstanie styczniowe: za wolność i ojczyznę!

W dniu 22 stycznia 1863 roku na sygnał Rządu Tymczasowego wybuchło największe polskie powstanie narodowe. W licznych miejscach Europy pamiętano i obchodzono pamięć po listopadowym zrywie narodu polskiego. Józef Cowen tak powiedział w swojej mowie podczas listopadowych obchodów w Newcastle w 1861 roku: „Emigracja polska wraz z legionami i męczennikami, była tak świetną, że cały kraj przez to natchniony. Rosja pomimo wiedzy pasowała cały naród na rycerzy, a synowie Polski pielgrzymują po świecie, aby uczyć go, jaką wartość ma narodowość i prawdziwa godność patriotyczna. Najlepsi mężowie narodu uwięzieni, wygnani, pomordowani setkami, tysiącami, a jednak okrutny ciemiężca nie jest w stanie stłumić miłości Ojczyzny. Zaludnił on kopalnie Syberii, dostarczył do armii kaukaskiej kwiatu młodzieży polskiej, a jednak wielka idea polskiej narodowości wznosi się niepokalana z pośród zgniłego powietrza więzień, krwi, rusztowań …”.

Ile mięsa w kiełbasie?

Pod takim tytułem pojawił się temat jakości produktów żywnościowych sprzedawanych w dostępnych nam sklepach. Były i inne tytuły jak: „Ile mięsa w mięsie (afera w Irlandii, gdy w hamburgerze z mięsa wołowego wykryto mięso końskie i wieprzowe), ale i znana z polskiej komedii sławna wypowiedz M. Czechowicza, „ile cukru w cukrze”.

Co oznacza zmiana lidera w PSL?

Niezwykle interesującym wydarzeniem na Kongresie PSL były wybory Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Janusz Piechociński wygrał w demokratycznych wyborach z dotychczasowym Prezesem Waldemarem Pawlakiem uzyskując 547 głosów w stosunku do 530 głosów uzyskanych przez dotychczasowego lidera tej partii. Należy podkreślić, że Waldemar Pawlak od dwudziestu lat zasiada w Sejmie RP, dwa razy był Premierem, a obecnie pełni funkcje Ministra Gospodarki i Wicepremiera obecnego rządu.
2,137FaniLubię
304ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Zapomniana historia strajków szkolnych na Kaszubach

To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z...